Ako budú bývať prví ľudia na Marse
PREHRAŤ

Ako budú bývať prví ľudia na Marse

Keď prví astronauti budú obsadzovať Mars, môžu na planéte zostať niekoľko mesiacov, nie dní, ako to bolo počas misií Apollo na Mesiac.

Hampton, Virgínia, USA 4. januára (TABLET.TV) - Povrch Marsu dosahuje extrémne teploty a atmosféra neposkytuje dostatočnú ochranu pred škodlivým intenzívnym kozmickým žiarením. Preto je potrebné nájsť spôsob, ako prvých obyvateľov červenej planéty ochrániť. Bádatelia budú musieť mať prístrešky, ktoré ich  budú účinne chrániť pred drsným marťanským prostredím a poskytujú im bezpečné miesto, ktoré budú môcť nazvať ich domovom. Vo výskumnom centre pri Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA) v americkom Hamptone už dnes vyvíjajú vesmírne domčeky, v ktorých by mohli osadníci bývať. Najlepším stavebným materiálom pre nový domov na Marse je prekvapivo nečakaný materiál: ľad. Konkrétne takzvaný Marťanský ľadový dom má tvar nafúknutej tuby obkolesenej plášťom vodného ľadu. Vďaka nízkej hmotnosti „igloo“ ho budú vedieť postaviť aj primitívne roboty a naplniť ho vodou, keď na Mars prídu prví ľudia.

Voda je vďaka bohatej koncentrácii vodíka ideálnou ochranou pred kozmickým žiarením a pod povrchom Marsu je dostatok vodného ľadu. Galaktické kozmické lúče sú jedným z najväčších rizík dlhodobého pobytu na Marse. Okrem toho voda v ľade môže súčasne slúžiť aj ako základ pre vodíkový pohon, čiže potenciálne raketové palivo pre marťanské vozidlo.

Výhodou konceptu Mars Ice Home je tiež poloha nad povrchom červenej planéty, pričom niektoré predošlé návrhy chceli naopak ľudí ubytovať do podzemných príbytkov.

Design maximalizuje hrúbka ľadu nad časťou určenou pre posádku na zníženie ožiarenia a zároveň stále umožňuje prechod svetla cez ľad a ostatné materiály.

"Všetky materiály, ktoré sme vybrali sú priesvitné, takže v miestnostiach je denné svetlo a vďaka tomu máte pocit, že ste v dome a nie v jaskyni," povedal hlavný inžinier Marťanského ľadového domu Kevin Kempton.

Správna voľba materiálov bola veľká výzva pre odborníkov.

"Materiály, ktoré tvoria ľadový dom budú musieť vydržať veľa rokov používania v drsnom marťanskom prostredí, vrátane ultrafialového žiarenia, nabitých častíc žiarenia, prípadne nejakého atómového kyslíka, chloristanov, rovnako ako aj prachových búrok - aj keď nie tak divokých ako vo filme "Mars '," povedala výskumníčka Sheila Ann Thibeaultová.

Ďalšie konštrukčné zásady zahŕňajú veľké množstvo flexibilného pracovného priestoru tak, aby posádky mali miesto aj na prevádzku robotických zariadení a aby v interiéri nemuseli nosiť skafander.

Celý koncept ľadového domu výstižne na záver predstavenia projektu zhrnul hlavný inžinier Kevin Kempton.

"Keď prvýkrát prídete na Mars po mesiacoch cestovania vesmírom a váš nový domov bude pripravený, bude to skvelý deň."