Pozastavená účinnosť previerok
PREHRAŤ

Pozastavená účinnosť previerok

Pavol Paška: Previerkami sudcov sme asi trafili do osieho hniezda .
Bratislava 18. septembra (TABLET.TV) - Schválením plošných previerok sudcov, ktoré boli Ústavným súdom (ÚS) SR pozastavené, zrejme politici trafili na citlivé miesto a do osieho hniezda. Myslí si to predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD), ktorý mal nad zmenami Ústavy SR politickú gesciu.

"Ak chceme spoločnosti ponúknuť dôveryhodného sudcu, musí prejsť previerkou. To, že previerky boli zásadnou požiadavkou Smeru-SD, je všeobecne známe. Od začiatku vyvolali veľké obavy najmä u sudcov, ktorí sú pre ľudí značne nedôveryhodní. Je to ale len asi päť percent celej reformy súdnictva," podotkol Paška s tým, že proces reformy beží ďalej a prináša prvé výsledky. "Nenaplnili sa kuvičie hlasy o harabinizácii súdnictva," upozornil.

Smer-SD bude teraz čakať na konečný verdikt ÚS o previerkach sudcov. Ak by súd rozhodol o ich protiústavnosti, Paška sa ako gestor bude snažiť nájsť takú formuláciu, aby sa žiaden sudca nemohol vyhnúť mechanizmu previerky.

Plénum ÚS na stredajšom (17.9.) neverejnom zasadnutí rozhodlo o pozastavení účinnosti tých častí noviel zákonov, ktoré sa týkajú sudcovských previerok. Návrh na ÚS, aby posúdil, či je preverovanie sudcovskej spôsobilosti v súlade s Ústavou SR, podal 1. septembra podpredseda Súdnej rady Ján Vanko. Novozvolená predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková sa k ústavnej sťažnosti pripojila.

Nezaradenému poslancovi Národnej rady SR Danielovi Lipšicovi (NOVA) sa nepozdáva, že Ústavný súd pozastavil účinnosť plošných sudcovských previerok, ktoré sú po novom definované aj v Ústave SR. Je zvedavý na to, ako tento krok ÚS odôvodní.

"Previerky sudcov boli dané priamo do textu ústavy. Takže by ma veľmi zaujímalo, z akých dôvodov boli tieto ustanovenia pozastavené, keďže aj previerky sudcov sú predpokladané novelou ústavy," zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Lipšic. Dodal, že mnohým sudcom sa to nemusí páčiť, ale Ústavný súd nestojí nad ústavou. "Je viazaný textom ústavy a nie osobnými preferenciami sudcov ÚS," doplnil.

Lipšicovi samotnému sa sudcovské previerky, ako boli schválené, nepozdávajú, ale rešpektuje rozhodnutie ústavnej parlamentnej väčšiny. Nesúhlasí s tým, aby posledné slovo pri previerkach mala Súdna rada SR. Obáva sa, že tá by mohla rozhodovať na základe sympatií, nie vždy objektívne.