OZ Dvojfarebný svet pomáha slobodným matkám v meste Eldoret v Keni
PREHRAŤ

OZ Dvojfarebný svet pomáha slobodným matkám v meste Eldoret v Keni

Louis Oketch Mulera, ktorý býva v Eldorete, opisuje, ako sa stane, že toľko žien je tam slobodnými matkami.
Bratislava 1. októbra (TASR) - Z vyše 70 slobodných kenských žien zo slumu v meste Eldoret, ktoré donedávna len ťažko uživili seba a mnoho svojich detí, sa počas posledných mesiacov stali kaderníčky a krajčírky. Všetky sa už aj pustili do podnikania. Buď samy, alebo sa spojili a vytvorili spoločný malý podnik. Niektoré tak už dokázali vymeniť svoju slumovú búdu za murovaný domček s elektrinou. Aj to je výsledok projektu, ktorý v Keni uskutočnilo občianske združenie Dvojfarebný svet.

"Ak má rodina peniaze, preferuje, aby študovali chlapci. Dievčatá tak vidia nádej na prežitie v sobáši, myslia si, že manžel sa o ne postará. Rodia však veľa detí, muž si uvedomí, že nemá na to, aby ich uživil, začne piť alebo užívať drogy, teda fetovať lepidlo. Už nenosí domov peniaze, ženu bije. Tá ho potom opustí," vraví Louis Oketch Mulera, ktorý býva v Eldorete. Opisuje, ako sa stane, že toľko žien je tam slobodnými matkami.

Z polmiliónového mesta žije v slume Langas približne 250.000 ľudí. Slobodných matiek je odhadom podľa združenia asi 100.000. Každá má pritom od troch do 11 detí, avšak pri príležitostných prácach dokáže denne zarobiť len pár eur. Za okopávanie záhrad či pranie dostane dve až tri eurá, na večeru si tak môžu dať s deťmi kašu. Na obed nemajú nič, na raňajky len čierny čaj. V posledných rokoch začali ženy už aj ťažko pracovať na stavbách, aby zarobili viac.

Projekt sa preto zameral práve na tieto matky. Priamo v slume Langas sa postavila škola a otvorili tri odbory – krajčírstvo, kaderníctvo a počítačové zručnosti. "V Keni sa väčšinou oblečenie zošíva a prešíva, nekupuje. Aj keby tam teda bolo i desať krajčírok na jednej ulici, všetky majú nejakú prácu," vysvetľuje predsedníčka združenia Martina Bencová Utešená, prečo ženy učili šiť. Kaderníctvo zase vybrali preto, že hoci sú Keňanky chudobné, musia mať vždy upravené vlasy. "Je to dôkaz istej pozície, či ich má zafarbené, vyžehlené," dopĺňa. A keďže Eldoret je rýchlo rastúce mesto, ženy s počítačovými zručnosťami sa podľa Bencovej Utešenej rýchlo uchytia v mnohých internetových kaviarňach. "Len čo niekto robí v takejto kaviarni, po čase dostane miesto sekretárky v nejakej firme," dodáva.
 
V škole dosiaľ študovalo 216 žien, 144 z nich sa učilo šesť týždňov pracovať na počítači, zvyšné deväť mesiacov za krajčírky a kaderníčky. A do školy chodili poctivo. "Dokonca do nej prídu skôr, než majú. Sú neskutočne motivované. Vždy im rozprávam, aký dosah to bude mať na ich deti. To je to, čo matka asi najviac eviduje, ak má niečo obetovať," vysvetľuje koordinátorka projektu Iveta Gagová. Ženy tiež vystríha, že ich po troch meškaniach viac nepustí do triedy. Musia si tak vytvoriť denný harmonogram, žiadny podľa nej dovtedy nemali. "Keď sú skúšky každé tri mesiace, dve hodiny predtým už sedia schodoch a riešia, čo jedna vie a druhá ešte nie. Radia si," opisuje. 

 Ženy sa poctivo učia aj preto, že päť najlepších z ročníka dostane každý mesiac motivačné štipendium vo výške 15 eur. Peniaze matky znova používajú na školu, a to na školské poplatky pre deti. V Keni je školstvo síce bezplatné, platiť však rodičia musia za školskú uniformu či pomôcky. Na konci štúdia tiež ženy dostali akýsi štartovací balíček, napríklad fén, šampón a prípravky na vlasy. Mohli tak začať okamžite podnikať, dnes to robia všetky absolventky. 

 V polovici októbra sa začína v Keni ďalší projekt, učiť sa v ňom bude už 420 matiek. Okrem troch odborov tiež pribudne nový. Ženy sa majú začať učiť pliesť na strojoch. "Eldoret je postavený 2000 m n. m., sú tam veľké teplotné rozdiely, počas dňa je 30 stupňov a večer 16," vysvetľuje Gagová. Pletenie však v lokalite dnes podľa nej neexistuje, učiteľku tak museli priviesť až z Nairobi. Vzdelávať chcú tiež začať pedagógov základných škôl v slume, často totiž nevedia ani základy počítačových zručností. A pribudne aj škôlka. Ženy tak budú mať kde nechať svoje deti, keď budú v škole.

Obidva projekty financuje SlovakAid, čo znamená, že na ne každý Slovák prispel sumou 0,073 eura.