Prežije v Bratislave ďalšie nákupné centrum?
Bratislava 7. novembra (TABLET.TV) - - O niekoľko dní otvoria v Bratislave siedme veľké nákupné centrum Bory Mall. Vyrástlo v blízkosti diaľnice D2 medzi Lamačom a Devínskou novou Vsou, ako jedna z prvých častí novej mestskej štvrte Bory. Odborníci pritom už dlhšie konštatujú, že hlavné mesto má priveľa obchodov. Investor nového centra, ktorým je investično-finančná skupina Penta, stále vidí dostatočný priestor.
„Bratislavský trh s nákupnými centrami je veľmi saturovaný,“ priznal aj Milan Klégr, riaditeľ Bory Mall. Vysvetlil však, že im do karát hrá výhodná poloha, keď všetky doterajšie nákupné centrá sú na opačnej strane mesta. „V severozápadnej časti Bratislavy nie je žiadny komplexný shopping mall alebo zábavno-nákupné centrum,“ zdôraznil.
Bory Mall bude štvrtým najväčším nákupným centrom, len o málo menším, ako centrá Aupark a Eurovea. Podobne ako v prípade Auparku, alebo centra Avion aj tu sú pripravení na neskoršie rozšírenie nákupnej plochy. V úvode do Bratislavy prinesú ďalších 54 tisíc štvorcových metrov. Celková bilancia hlavného mesta tak vysoko presiahne okolité metropoly.
Pretlak obchodov
Analytik Matúš Furman z poradenskej spoločnosti Cushman&Wakefield vysvetlil, že v súčasnosti je v Bratislave približne 1100 štvorcových metrov na tisíc obyvateľov. Po otvorení Bory Mall sa toto číslo zvýši na 1250 metrov štvorcových. V susedných metropolách ako Viedeň alebo Praha je to len od 500 do 700 metrov štvorocých na obyvateľa upozorňuje Furman.
Pre úplnosť treba dodať, že tieto metropoly majú navyše aj rozvinutú takzvanú „high street“, čo je v prípade Viedne napríklad povestná Mariahilfer Straße. Centrum Bratislavy však silnú nákupnú ulicu nemá. Problémy jej centra sa otvorením Bory Mall zrejme ešte prehĺbia.
Podľa urbanistu Bohumila Kováča z Fakulty architektúry prinesie siedme nákupné centrum okrem zvýšenej dopravy aj ďalší odsun obchodnej funkcie zo stredu Bratislavy. „Potom môže byť problém, či sa centrum mesta dokáže nejakým spôsobom uživiť, alebo či ho nečaká nejaká otázka funkčnej reštrukturalizácie.“
Poradiť si ale budú musieť aj zvyšné nákupné centrá, ktoré prídu o návštevníkov. Investor Bory Mall stavia na tom, že v dojazdovej vzdialenosti do desať minút býva v okolí centra 105 tisíc ľudí, ktorí už nebudú mať taký dôvod cestovať na okraj mesta. Klégr očakáva pre jeho centrum priemernú týždennú návštevnosť 20 tisíc ľudí. „Dúfame, že sa veľmi skoro zaradíme na špicu bratislavských nákupných centier,“ uviedol.
Skončia najslabší?
Aj napriek nasýteniu trhu Furman očakáva, že Bory Mall budú v budúcnosti nasledovať ešte ďalšie nákupné centrá, čomu sa bude musieť konkurencia prispôsobiť. Zánik jestvujúcich v dohľadnej dobe pritom nepredpokladá. „Je tu ešte priestor, aby mohli nejaké nové nákupné centrá vzniknúť a taktiež si myslím, že tie existujúce sa budú snažiť zlepšiť a zrenovovať, aby udržali svojich zákazníkov.“
Hlavné mesto podľa Kováča nemá v súčasnosti účinné nástroje na reguláciu nákupných centier a v tejto oblasti rozhoduje trh. „Problém je aj to, že u nás sú nákupné centrá stále, zabetónované zastavané plochy napríklad bez zelených striech, či väčšieho množstva zelene na parkoviskách,“ vysvetlil.
Urbanista si myslí, že by hlavné mesto malo byť prísnejšie v požiadavkách na ich výstavbu, aby sa správali nielen ekonomicky, ale aj ekologicky. Zároveň pripomína, že v niektorých krajinách už dopredu rozmýšľajú o tom, čo bude s týmto priestorom, keď nákupné centrá skončia. „V Nemecku už dnes nepovolia postaviť takéto logistické centrum bez toho, aby neobsahovalo v sebe zárodok takej ekologickej bunky, že keď táto ekonomická aktivita odíde, aby sa priestor dokázal revitalizovať,“ doplnil.