ZÁZNAM: B.Gröhling: MŠVVaŠ realizuje kroky k čo najlepšiemu začleneniu žiakov v Ukrajiny
PREHRAŤ

ZÁZNAM: B.Gröhling: MŠVVaŠ realizuje kroky k čo najlepšiemu začleneniu žiakov v Ukrajiny

Pozrite si záznam.

Bratislava 8. marca (TASR) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR na svojom webe v záložka Situácia na Ukrajine zverejnilo postupy a odporúčania, ktoré majú školy dodržiavať pri zaraďovaní žiakov z Ukrajiny do tried. Pre rodičov z Ukrajiny sú dostupné informačné letáky v slovenčine aj ukrajinčine spolu s kontaktmi na poradenstvo v ukrajinskom jazyku. Počas utorkovej tlačovej konferencie to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s tým, že rezort školstva realizuje kroky k čo najlepšiemu začleneniu žiakov z Ukrajiny.
      Metodickú prípravu škôl a žiakov realizujú priamo riadené organizácie ministerstva prostredníctvom webinárov a seminárov. Na webe sa nachádzajú informácie aj o tom, ako postupovať pri zaradení žiaka z cudziny do slovenskej školy. Minister školstva ozrejmil, že po príchode na Slovensko požiadajú rodičia z Ukrajiny o azyl alebo dočasné útočisko, následne navštívia školu, do ktorej chcú zaradiť svoje dieťa a predložia doklad o tom, že sa začalo konanie o poskytnutie azylu alebo dočasného útočiska. "Škola následne posúdi schopnosti žiaka a zaradí žiaka do príslušnej triedy a ročníka," povedal minister školstva.
      Gröhling uviedol, že odporúčajú tiež rodičom, aby školu informovali napríklad aj o stravovacích potrebách žiaka alebo o záľubách žiaka či krúžkoch, ktoré by mohol navštevovať, aby sa tak žiak mohol čo najlepšie adaptovať. Podľa ministra školstva odporúčajú školám zaradiť žiaka do príslušného ročníka podľa jeho veku, a to podmienečne a s poskytnutím jazykového kurzu. Riaditeľ školy zabezpečí pedagogického zamestnanca zodpovedného za realizáciu jazykového kurzu a následne požiada o vykrytie nákladov na kurz cez takzvané dohadovacie konanie.
      Rezort školstva zároveň odporúča riaditeľom a učiteľom komunikovať o príchode žiakov z Ukrajiny do školy aj so samotnými žiakmi a pripraviť ich na túto situáciu. "Naším cieľom nie je iba usadiť žiaka z Ukrajiny do lavice, ale vytvoriť mu na škole prostredie, kde nájde pomoc a podporu," poznamenal Gröhling.
      Ak z dôvodu prijatia nových žiakov bude potrebné zvýšiť osobné alebo prevádzkové náklady školy, bude to možné riešiť prostredníctvom dohadovacieho konania. Šéf rezortu školstva dodal, že v prípade vzniku novej triedy je rezort školstva pripravený zafinancovať jej vybavenie. Zatiaľ informácie o vzniku novej triedy ministerstvo podľa jeho slov nemá.
      Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová uviedla, že deti z Ukrajiny budú nastupovať do škôl s potvrdením od pediatra.