DANKO: Detinské schôdze NRSR robí opozícia kvôli kritike za pasivitu
PREHRAŤ

DANKO: Detinské schôdze NRSR robí opozícia kvôli kritike za pasivitu

Hosťom relácie Politika tu a teraz bol Andrej Danko, predseda SNS a podpredseda NRSR.

Médiá kritizovali opozíciu kvôli pasivite, tak KDH navrhlo mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR s cieľom odvolať podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) a Progresívneho Slovensko avizovalo ďalšiu schôdzu s cieľom vyjadriť nedôveru ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). V TASR TV to povedal podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

Danko je presvedčený, že Progresívne Slovensko si v prvej chvíli neuvedomilo, že chce vyslovovať nedôveru ministrovi, ktorý ju zatiaľ vôbec nemá. „To tak nevyzeralo, to tak bolo, oni ani nevedeli, že nemôžu odvolávať ministra, keď ešte vláda nemá dôveru, respektíve schválené programové vyhlásenie,“ tvrdí Danko. Považuje to za úsmevné a detinské, rovnako ako iniciatívu KDH.

„To je presne ich myslenie. Namiesto toho, aby sa trochu konsolidovali, pozerali, čo ideme robiť a konštruktívne kritizovali, robia už na začiatku takéto detinské schôdze,“ vyhlásil predseda SNS. Výzdoba pracovne podpredsedu Národnej rady SR podľa neho nie je definovaná žiadnym zákonom a je na Blahovi, ako si ju zariadi.

Rýchlosť zmien v rezorte vnútra Andreja Danka prekvapila, pre postup ministra však má pochopenie. „Rubikon prekročila minulá vláda, robila veci, ktoré by sa v normálnom štáte nemali diať,“ pripomenul obvinenie dvoch šéfov SIS v priebehu jedného skráteného volebného obdobia, pričom obaja boli nominantmi vtedajšej vládnej koalície.

„To je medzinárodná hanba,“ tvrdí Danko. „Niektorí ľudia sa správali ako odtrhnutí z reťaze. Každý, kto má moc, by si mal uvedomiť, že ju raz vráti. Nemali by ste sa správať tak, akoby ste ju mali mať na celý život,“ povedal. Predseda SNS je podľa vlastných slov hrdý, že v jeho poslaneckom klube nastúpi do parlamentu syn generála Lučanského Adam. Zároveň dúfa, že sa v priebehu tohto volebného obdobia okolnosti smrti generála znovu prešetria.

Koalíciu so Smerom-SD a Hlasom-SD chcel Danko podľa vlastných slov pôvodne iniciovať už pred parlamentnými voľbami a po nich podľa neho urobila SNS všetko pre to, aby takáto vládna zostava vznikla. „Je tu vláda, ktorá funguje aj na regionálnej úrovni. Máme veľa spoločných koalícií v komunále, máme skúsenosti z vládnutia s Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. Samozrejme, že sú veci, ktoré potrebujeme obrúsiť. Ale dokážeme spolu komunikovať a problémy riešiť,“ tvrdí Danko.

Heterogénnosť svojho poslaneckého klubu, kde majú účasť reprezentanti rôznych národne orientovaných síl, ktorým Slovenská národná strana poskytla priestor na svojej kandidátnej listine, Danko za slabinu vládnej koalície nepokladá. „Tomáša Tarabu poznám pätnásť rokov, dlho poznám aj Martinu Šimkovičovú. Moja vďaka patrí aj pánovi Radačovskému a pánovi Huliakovi,“ povedal s tým, že kandidátnu listinu nebrali kohokoľvek, ale len ľudí s podobnými hodnotami. „Dôležité je, aby klub bol jednotný, čo je, a vedeli sme riešiť problémy. Už keď som tvoril kandidátnu listinu, bral som na ňu len ľudí, s ktorými sme sa už vtedy vedeli rozprávať. Nie dobrodruhov, s ktorými sa nedá komunikovať. Som presvedčený, že z ľudí, ktorí sú tam, nezradí nikto,“ vyhlásil Danko.

Ministerský klub SNS chce Danko doplniť o ministra bez kresla, ktorý by v budúcnosti riadil nový rezort cestovného ruchu a športu. „Už som verejne predstavil aj nomináciu na ministra cestovného ruchu a športu, pána Dušana Keketiho,“ pripomenul Danko.

Zatiaľ čo v susednom Maďarsku produkuje cestovný ruch viac ako desatinu HDP, u nás podľa neho stagnuje. Práve nový rezort môže podľa neho koordinovať pomoc a podporu sektorom športu a cestovného ruchu, vrátane prístupu k európskym fondom.