Rakovinu pankreasu nájdu lekári neskoro, väčšina pacientov zomiera
PREHRAŤ

Rakovinu pankreasu nájdu lekári neskoro, väčšina pacientov zomiera

Nádor sa v tele pacienta môže nebadane tvoriť roky, situáciu podľa lekára komplikuje aj fakt, že v tele býva skrytý za ostatnými orgánmi.
Bratislava 9. marca (TASR) – Slovensko je krajinou s druhým najvyšším výskytom rakoviny pankreasu a úmrtnosťou v Európe. Bojuje s ňou asi 800 Slovákov, ukazujú posledné dostupné štatistiky.

Toto ochorenie je podľa odborníkov mimoriadne zákerné a veľkú časť pacientov čaká skorá smrť. Problém je v neskorej diagnostike, ktorú komplikujú nejednoznačné príznaky, zhodujú sa lekári. Najčastejšie sa prejavuje u mužov nad 60 rokov, zväčša so zlou životosprávou. Úmrtnosť však stúpa u oboch pohlaví.

"Približne 90 percentám pacientov lekári rakovinu pankreasu diagnostikujú v čase, keď sa už nedá podstúpiť operačný zákrok," povedal onkologický lekár Radovan Barilla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Nádor sa v tele pacienta môže nebadane tvoriť roky, situáciu podľa lekára komplikuje aj fakt, že v tele býva skrytý za ostatnými orgánmi. Na ochorenie neupozornia ani príznaky. Podľa lekára sú nešpecifické, a tak sa zväčša mylne interpretujú.