J. KAPUŠ: Európska vesmírna agentúra prinesie príležitosti slovenským vedcom a firmám
PREHRAŤ

J. KAPUŠ: Európska vesmírna agentúra prinesie príležitosti slovenským vedcom a firmám

Hosťom Richarda Kvasňovského v relácii Ekonomika Tu a teraz bol Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.
Bratislava 12. marca (TABLET.TV) - Slovensko sa oficiálne stalo spolupracujúcim členom Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Okrem vedeckého prínosu môže byť toto členstvo impulzom aj pre inovačnú schopnosť slovenskej ekonomiky. 

Členstvo v ESA prinesie príležitostí pre slovenských vedcov, univerzity a technologické firmy.  „ESA garantuje, že financie, ktoré zaplatíme za členstvo, sa vrátia do našej republiky v podobe projektov. Je to forma podpory domácej vedy a výskumu. Doteraz mali tieto subjekty zviazané ruky a nemohli sa zúčastňovať priamo na európskom kozmickom výskume a programe. Slovensko na tom nie je najlepšie v podpore vedy a výskumu v porovnaní s priemerom EÚ a toto je ideálna cesta, ako sa to dá zlepšiť,“ povedal Kapuš.

Prvá výzva na predkladanie vesmírnych projektov bude v marci. Podľa Kapuša je už v súčasnosti záujem slovenských vedcov a firiem enormný.

Pozrite si reláciu EKONOMIKA Tu a teraz s moderátorom Richardom Kvasňovským.