Slovenské firmy čaká digitálna transformácia
PREHRAŤ

Slovenské firmy čaká digitálna transformácia

Plne fungujúci jednotný digitálny trh by mohol priniesť do európskeho hospodárstva obrat 415 miliárd eur ročne a vytvoriť stovky tisíc nových pracovných miest.
Bratislava 28. mája (TASR) - Odstrániť regulačné obmedzenia a vytvoriť z 28 vnútroštátnych trhov len jeden je cieľom jednotného digitálneho trhu, na vybudovanie ktorého predstavila Európska komisia 6. 5. 2015 podrobné plány. Plne fungujúci jednotný digitálny trh by mohol priniesť do európskeho hospodárstva obrat 415 miliárd eur ročne a vytvoriť stovky tisíc nových pracovných miest.

Pre slovenské firmy, ktoré chcú prežiť a vyťažiť z jednotného digitálneho trhu maximum, je digitálna transformácia ich podnikania nevyhnutná. Konštatovali to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Mário Lelovský a IT expert Peter Weber.

Podľa ich slov spoločnosti na Slovensku sú nedostatočne pripravené na digitálnu ekonomiku. Podľa analýzy DESI 2015, ktorá meria Index digitálnej ekonomiky v krajinách EÚ, je Slovensko pod priemerom EÚ v oblasti integrácie digitálnych technológií. Slovensko dokonca medziročne výrazne kleslo. Konkrétne v rebríčku 28 krajín EÚ obsadilo 19. miesto v prípade malých a stredných podnikov predávajúcich online. Pričom len 7 % z nich predáva cezhranične. V prípade elektronického obratu je to 22. miesto, ako aj v prípade využívania sociálnych sietí.

"Pre malé krajiny ako je Slovensko so svojou otvorenou ekonomikou je otváranie sa nových a veľkých trhov otázkou prežitia. Hrozbou tejto globalizácie je, že veľké firmy využijú svoju silu na ovládnutie aj zvyšných trhov tak, ako už teraz americké IT firmy pohlcujú európsky trh," povedal Lelovský.

ITAS podporuje trojpilierovú stratégiu EÚ zameranú na lepší prístup k online tovarom a službám, investície do digitálnych sietí a budovanie digitálnej ekonomiky a spoločnosti s dlhodobým rastovým potenciálom.

Podľa neho lepší prístup spotrebiteľov a podnikov k online tovarom a službám v celej Európe si vyžaduje rýchle odstránenie kľúčových rozdielov medzi online a offline svetmi, aby zmizli prekážky cezhraničných online činností, ako aj vytváranie priaznivých podmienok pre rozmach digitálnych sietí a služieb.

Jednotný digitálny trh je otvorený a všetkým rovnako prístupný celý trh EÚ a jeho všetky segmenty, týkajúce sa tovarov aj služieb. Jeho výhoda pre spotrebiteľa spočíva v zabezpečení porovnateľných podmienok a záruk od dodávateľa. Rozhodnutie spotrebiteľa o kúpe určí cena, kvalita, rýchlosť dodávky a súvisiace služby a pod.

Jednotný digitálny trh prináša benefity aj pre malé krajiny a firmy. Konkrétne pre Slovensko môže priniesť zvýšenie kúpnej sily v podobe európskeho trhu s kúpnou silou cca 500 miliónmi obyvateľov. Expanzia na obrovský trh EÚ umožní rozbeh aj biznisom, pre ktoré bol doteraz slovenský trh nedostatočný.

Aby sa podniky vyhli ohrozeniam, ktoré môžu po zavedení jednotného digitálneho trhu reálne nastať, musia byť pripravené. Riziko sa týka hlavne firiem s izolovanými aktivitami na slovenskom trhu. Firmy sa musia digitálne transformovať, to znamená intenzívne sa zaujímať o nové technológie a celkovo inovácie pre ich biznis, spracovať si vlastnú analýzu aké digitálne technológie budú potrebovať pre svoj rast a urýchlene pracovať na zvýšení digitálnych schopností svojich pracovníkov, zdôraznili Lolovský a Weber.