Tony potravín končia v odpade: Aký je rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby?
PREHRAŤ

Tony potravín končia v odpade: Aký je rozdiel medzi minimálnou trvanlivosťou a dátumom spotreby?

V Európe vyhodíme do koša asi 100 miliónov ton potravín. Ak by sme pokračovali v tomto trende aj naďalej, je predpoklad, že do roku 2020 toto číslo stúpne na 120 miliónov.
Bratislava 15. októbra (TABLET.TV) - 63% Európanov si myslí, že pomôcť by mohlo lepšie plánovanie jedál v domácnosti a spotrebovanie zvyškov jedla namiesto jeho vyhadzovania. Na  Slovensku sa v prospech plánovania nákupov vyslovilo  47% opýtaných, 33% súhlasí so spotrebovaním zvyškov. 56% Európanov a 27% Slovákov si myslí, že mrazením by znížili plytvanie.

Pri nákupoch sú ľudia obozretní, označenie spotreby si vždy pozrie 58% opýtaných Slovákov (58% EÚ), často si ho pozrie 22% opýtaných (23% EÚ).

Okrem toho podľa najnovších zistení, mnoho ľudí má problém rozlíšiť význam označení ”spotrebujte do” a ”minimálna trvanlivosť”. Iba 47% Európanov chápe presný význam označenia ”minimálna trvanlivosť” a  40%  nemá jasno v prípade označenia ”spotrebujte do”. Slováci pojmu minimálna trvanlivosť rozumejú ešte menej ako európsky priemer. Iba 38% Slovákov vie, že ak je na potravine uvedené označenie minimálna trvanlivosť, znamená to, že potraviny sa dajú konzumovať aj po tomto dátume, za predpokladu, že boli správne skladované.

Čo sa týka označenia spotrebujte do, 44% Slovákov vie, že toto označenie znamená, že daná potravina by sa po uplynutí tohto dátumu už nemala konzumovať. Je už riziková pre naše zdravie.