Projekt novej nemocnice v Bratislave sa posúva do realizačnej fázy
PREHRAŤ

Projekt novej nemocnice v Bratislave sa posúva do realizačnej fázy

Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská pripomenula, že zdravotnícka infraštruktúra v hlavnom meste je v havarijnom stave.

Bratislave 11. júna (TASR) -  Výstavba novej nemocnice v Bratislave sa má posunúť ďalej. Vláda dnes schválila návrh štúdie uskutočniteľnosti investícií v akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, ktorú predložilo ministerstvo zdravotníctva, čím má celý projekt prejsť z prípravnej do realizačnej fázy. Podľa riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Ivana Poprockého by sa výstavba nemocnice mohla ukončiť na jeseň 2017.

Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD) pripomenula, že zdravotnícka infraštruktúra v hlavnom meste je v havarijnom stave. Projekt, ktorý sa má realizovať ako verejno-súkromné partnerstvo, je podľa jej slov nastavený tak, aby nemocnica v budúcnosti nepotrebovala dofinancovanie od štátu. Od novej nemocnice očakáva, že bude hospodáriť vyrovnane. Ako priblížil Poprocký, biznis model navrhnutý v štúdii, hovorí o tom, že náklady na prevádzku a aj na splatenie investície súkromnému investorovi postačia príjmy z verejného zdravotného poistenia.

Výberové konanie na koncesionára by sa malo začať koncom toho roka, skončiť by sa mohlo v decembri 2015. Výstavba má odštartovať začiatkom roka 2016, stavať sa má asi 1,5 roka. Šéf inštitútu ešte koncom minulého roka hovoril o tom, že nemocnica by mohla stáť už v roku 2016. Poprocký počítal vtedy tiež s tým, že investor by sa našiel už do konca tohto roka. Dnes objasnil, že štúdia zreálnila časový harmonogram. Poukázal na to, že pôjde o komplikované verejné obstarávanie, keďže na začiatku nebude zadefinovaný konečný stav a podoba nemocnice. Nová nemocnica by sa tak mala začať stavať v roku parlamentných volieb. Konkrétny dátum nie je.

Štúdia je utajená

Štúdia, za ktorú ministerstvo zaplatilo 720.000 eur bez DPH, je utajená. Dôvodom majú byť najmä výsledky finančných analýz, ktorých zverejnenie by mohlo mať podľa Poprockého vplyv na vyjednávaciu pozíciu štátu voči koncesionárovi. "Preto sme sa rozhodli tento materiál v súčasnosti utajiť, aby sa nezhoršila vyjednávacia pozícia," skonštatoval.

Nová nemocnica má byť súčasťou projektu BioMedPark-u, ktorý počíta s vybudovaním univerzitnej nemocnice, biomedicínskeho vedeckého parku SAV, nových priestorov Lekárskej fakulty a Farmaceutickej fakulty UK. Zariadenie má stáť v súčasnom areáli Nemocnice Sv. Michala na bratislavskej Patrónke. Náklady na výstavbu sa pred štúdiou odhadovali na 250 miliónov eur. Napriek tomu, že ministerstvo dnes konkrétne čísla neukázalo, suma by sa mala pohybovať v spomínanom rámci.

O výstavbe novej nemocnice sa v minulosti hovorievalo najmä v súvislosti s rozostavanými Rázsochami. Ministerka Zvolenská priblížila, že túto otázku považuje za samostatný problém. Avizovala, že v najbližších dňoch a týždňoch predloží právnu analýzu riešenia situácie s rozostavanou nemocnicou.

Novotný: Výstavba novej nemocnice je ďalší zo snov Smeru

Strana Smer-SD v tomto funkčnom období v zdravotníctve podľa poslanca Národnej rady SR Viliama Novotného (SDKÚ-DS) sníva. Po elektronizácii zdravotníctva či jednej štátnej poisťovni má byť ďalším snom výstavba novej nemocnice v Bratislave. Štúdiu uskutočniteľnosti dnes schválila vláda, čím sa projekt posunul do realizačnej fázy.

Novotný tvrdí, že nad materiálom visí viacej otáznikov než faktov, aby bolo možné zhodnotiť, ako sa bude projekt realizovať. Vyjadril však potešenie, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) pochopila, to, čo SDKÚ-DS tvrdí niekoľko rokov, a to, že dostavba rozostavanej nemocnice Rázsochy je nezmysel. Potvrdiť sa to malo aj dnes. Zároveň poukázal na to, že novú modernú nemocnicu potrebuje nielen Bratislava, ale aj regióny.

Projekt výstavby novej nemocnice však Novotný považuje za veľký sen Smeru-SD. Podotkol, že nemocnica sa má postaviť za budúcej, a nie súčasnej vlády. Pýta sa tiež, ako chce štát zabezpečiť financovanie nemocnice, keď v súčasnosti štátne koncové nemocnice nedokážu vyrovnane hospodáriť s platbami od zdravotných poisťovní. Pripomína, že nová nemocnica by pritom mala zvládnuť splácať aj vložené investície súkromnému investorovi.

Poslanec sa zároveň pozastavil nad tým, že nemocnicu by mal prevádzkovať ten, kto ju postaví, s čím on sám nemá problém, považuje to však za veľký ideologický kotrmelec. Skonštatoval, že Smer-SD sa bránil súkromnému kapitálu v zdravotníctve, pričom odmietal zmenu nemocníc na akciové spoločnosti, čo vnímal ako cestu k privatizácii.