M. SMOLKOVÁ: V EÚ nemáme lídrov, ktorí by vedeli predvídať udalosti. Vždy len hasíme vzniknutý problém
PREHRAŤ

M. SMOLKOVÁ: V EÚ nemáme lídrov, ktorí by vedeli predvídať udalosti. Vždy len hasíme vzniknutý problém

Migračnej politike sa podľa M. Smolkovej Parlament venuje už dlhodobo, napriek tomu sa situácia každým dňom zhoršuje. Problém vidí v neochote európskej dvadsaťosmičky dohodnúť sa na jednotnom postupe.

Štrasburg (TABLET.TV) – Poslanci Európskeho parlamentu žiadajú prostredníctvom prijatého textu o vytvorenie bezpečných a legálnych spôsobov vstupu občanov tretích krajín na územie EÚ bez toho, aby museli riskovať svoje životy a obracať sa na pašerákov. Europoslanci počas aprílového plenárneho zasadania poukázali na neschopnosť súčasného azylového systému EÚ vyrovnať sa s narastajúcim počtom prichádzajúcich migrantov a vyzvali na radikálnu zmenu tzv. dublinských pravidiel. Parlament navrhuje zriadenie centralizovaného systému zberu a rozdeľovania žiadostí o azyl, ktorého súčasťou by mohli byť aj kvóty pre každý členský štát EÚ. Tento systém by mal fungovať na báze vstupných centier - takzvaných hotspotov, z ktorých by sa žiadatelia prerozdeľovali medzi jednotlivé členské štáty.

Podľa europoslankyne Moniky Smolkovej (SMER-SD/S&D) síce prichádzajú orgány Únie v oblasti migračnej politiky stále s novými riešeniami, no tie sú jednak len parciálne a okrem toho prichádzajú neskoro. „V súčasnosti nemáme lídrov EÚ, ktorí by predvídali situáciu dopredu,“ konštatovala M. Smolková. Ako ďalej dodala, Únia podľa nej mala tušiť už v roku 2010, keď vypukla Arabská jar, že situácia v blízkovýchodných krajinách sa natoľko vyhrotí, že ľudia v snahe o záchranu vlastného života budú utekať na starý kontinent. „Každé čiastkové riešenie, s ktorých prichádza Komisia alebo europoslanci, je síce dobré, ale vždy iba hasíme vzniknutý problém,“ myslí si Smolková. Podľa nej je nevyhnutné spojiť úsilie všetkých členských krajín Únie s cieľom vytvorenia spoločnej, jednotnej azylovej a migračnej politiky, dohodnúť sa na ochrane vonkajších hraníc či zjednotiť postup proti pašerákom ľudí.

Návrh uznesenia, ktoré europlénum schválilo, by malo pomôcť EÚ lepšie zvládať rastúci počet migrantov a žiadateľov o azyl. Parlament zdôraznil, že súčasný azylový systém neberie dostatočne do úvahy mimoriadne migračné tlaky, ktorým sú vystavené členské štáty na vonkajších hraniciach EÚ. Reforma systému by podľa poslancov mala zaistiť spravodlivosť a spoločnú zodpovednosť, solidaritu a rýchle spracúvanie žiadostí o azyl.

Poslanci zároveň vyzvali členské krajiny, aby si splnili svoje záväzky v oblasti núdzového premiestňovania žiadateľov o azyl. Doteraz došlo k premiestneniu len malej časti z celkového počtu 106.000 žiadateľov o azyl, ktorí čakajú na relokáciu z Talianska a Grécka do iných členských štátov EÚ.

Európska komisia sa v súčasnosti už zaoberá návrhom na revíziu takzvaného nariadenia Dublin III, ktoré určujú členský štát zodpovedný za spracovanie žiadosti o azyl. Legislatívny návrh reformujúci dublinské pravidlá predloží exekutíva EÚ do leta.

Pozrite si vyjadrenie europoslankyne Moniky Smolkovej.