P. BÁLINT: Globálnu ekonomiku čaká pekné obdobie do roku 2019, potom príde kríza
PREHRAŤ

P. BÁLINT: Globálnu ekonomiku čaká pekné obdobie do roku 2019, potom príde kríza

Najväčším rizikom pre vývoj globálnej ekonomiky je nastavenie úrokových sadzieb v USA. V relácii EKONOMIKA Tu a teraz o tom hovorí partner spoločnosti Infinity Capital Group Peter Bálint.

Bratislava 26. januára (TABLET.TV) - Podľa Bálinta globálnu ekonomiku čaká relatívne pekné obdobie dvoch rokov. „Problém príde v období rokov 2019 a 2020. Počítam, že v USA budú dvíhať úrokové sadzby trikrát do roka ako v minulosti a do toho obdobia poriadne utiahnu monetárnu politiku. Čo prinesie koniec lacných, ľahko dostupných peňazí, a krízu tak pocíti celý svet,“ zdôraznil Bálint, podľa ktorého sa síce svet poučil z rokov 2008 a 2009, no aj tak očakáva, že nadchádzajúca kríza bude tvrdá.

„Nikdy neboli použité negatívne úrokové sadzby a kvantitatívne uvoľňovanie, tak nie je jasné, kde a aké bubliny sa z toho akumulujú. Práve pre tieto použité neštandardné metódy čakám tvrdé pristátie, tvrdú krízu,“ uviedol Bálint.

Základná referenčná úroková sadzba v USA je v súčasnosti 0,75%. Napríklad v EÚ je 0%, čo robí dolár atraktívnejším pre investorov ako je euro. „Očakávame, že dolár sa posunie blízko k parite s eurom. Či ju naozaj dosiahne, bude záležať aj od politiky Európskej centrálnej banky a od toho, či zvýši úrokové sadzby. Počítame, že do septembra sa nič nezmení,“ konštatoval Bálint.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TASR.TV vo svojom tablete alebo telefóne

TASR TV Android Android TASR TV iOS iPhone/iPad