I. NESROVNAL: Mesto pri príprave súťaže  na osvetlenie nič netají, ctí si však zákon
PREHRAŤ

I. NESROVNAL: Mesto pri príprave súťaže na osvetlenie nič netají, ctí si však zákon

V relácii Hlavné mesto sa rozpráva moderátor Erik Máder s primátorom Bratislavy o súťaži na prevádzkovateľa verejného osvetlenia v hlavnom meste.

Bratislava 18. mája (TASR) – Mesto postupuje transparentne, v súlade so zákonom a v týchto intenciách  vyhlási do konca mája verejné obstarávanie. Kritikom, ktorí poukazujú na otázky okolo prípravy súťaže na prevádzkovateľa verejného osvetlenia v hlavnom meste to v relácii spravodajskej televízie Tablet.Tv odkázal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

V programe Hlavné mesto, ktorý má dnes premiéru,  rezolútne odmietol spochybňovanie procesu prípravy verejného  obstarávania i medializované vyhlásenie starostov mestských častí, ktorí tvrdia , že ich mesto nedostatočne informuje a  zatajuje detaily pripravovanej súťaže. „Mesto nič netají,  súťaž pripravuje striktne v súlade s pravidlami verejného obstarávania , dbajúcimi na rovnaké podmienky pre všetkých,“ zdôraznil Nesrovnal. Sám sa čuduje ponosom starostov.“ Neviem o tom, žeby niekedy prejavili záujem o to, ako sa pripravuje súťaž. Nikto mi kvôli tomu nevolal, nikto sa neohlásil, zrazu sa cítia neinfomovaní“ skonštatoval primátor. „ Ak teda chcú vedieť podrobnosti , nech prídu a nech to neriešia takýmito politickými divadlami pred médiami,“ odkázal, narážajúc na tlačovú konferenciu starostov.

Nesrovnal tiež pripomenul, že prístup k súťažným podkladom je otvorený aj poslancom mesta. Opätovne ale upozornil, že v čase, keď sa blíži vyhlásenie súťaže, musia byť zachované rovnaké podmienky pre všetkých , aj preto je informovanie sa o detailoch podmienené pristúpením kk dohode o mlčanlivosti. „Je to úplne bežná vec. Ak s tým má niekto problém, tak mi to trochu zaváňa snahou ovplyvniť celú súťaž, čo rozhodne odmietam,“ uviedol.

Zvýraznil, že  základom súťažných podmienok je analýza, ktorú si mesto nechalo spracovať, aby malo odborné podklady pre nastavenie súťažných podmienok. „My sme tieto podklady, túto analýzu, aj za účasti spracovateľov prezentovali na zasadnutiach komisií mestského zastupiteľstva i na stretnutí, na ktorom sa mohli zúčastniť mestskí poslanci. Prišli siedmi, taký mali záujem,“ poznamenal primátor.

Poukázal na to, že tender je možnosťou napraviť obrovský investičný dlh, ktorý v systéme len udržiaveného verejného osvetlenia v posledných rokoch nastal. Starostlivo pripravené súťažné podmienky majú preto priniesť Bratislave ponuky smart systémov, ktoré sú v západnej Európe už bežným štandardom. „Aby to teda nebolo len o svietení, ale aj o pridanej funkcionalite, ktorá sprostredkuje informácie o kvalite ovzdušia, voľných parkovacích miestach...Aby dokázal systém znižovať i zvyšovať intenzitu svetelných bodov v závislosti na tom, či je v okolí pohyb, alebo nie. Toto všetko chceme dať do súťaže,“ avizoval.

Pripomenul, že v hodnotiacej komisii, ktorá bude posudzovať jednotlivé ponuky, bude okrem siedmich zástupcov odborných referátov magistrátu a dvoch externých odborníkov i šestica poslancov mestského zastupiteľstva, hoci tí nebudú mať hlasovacie právo pri výbere. „Za verejné obstarávanie je zodpovedné mesto,  nie mestské zastupiteľstvo, preto budú mať hlasovaciu právomoc odborníci magistrátu,“ vysvetlil.

Primátor verí, že po vyhlásení súťaže sa do konca roka podarí ukončiť proces výberu nového prevádzkovateľa. „Samozrejme, keď už vyhlásite verejné obstarávanie, strácate nad ním tak trochu kontrolu, už je to o súťažiacich, ktorí sa môžu snažiť jeden druhého vyšachovať podávaním námietok. To už mesto nevie ovplyvniť, verím ale, že do konca roka by súťaž mohla byť ukončená,“ uviedol primátor. 

Podotkol, že mesto aj v súčasnosti prostredníctvom alokovanej sumy v rozpočte rieši nevyhnutnú obnovu  súčasnej svetelnej infraštruktúry .“V každom prípade, súťaž by mala vygenerovať dodávateľa, ktorý do tejto infraštruktúry masívne zainvestuje,“ dodal v relácii Hlavné mesto primátor hlavného mesta.