M. OVČARIK: Prísnejšia regulácia hypoték sa na trhu prejavila mierne
PREHRAŤ

M. OVČARIK: Prísnejšia regulácia hypoték sa na trhu prejavila mierne

Ceny bytov na Slovensku sa začínajú stabilizovať. Pomohlo tomuto vývoju aj obmedzovanie hypoték? Odpovedal Maroš Ovčarik zo spoločnosti Finančný kompas.

Prísnejšia regulácia pri poskytovaní hypoték zo strany Národnej banky Slovenska (NBS) sa na trhu prejavila zatiaľ mierne. Slovenská centrálna banka prijala sériu opatrení, ktorými chce zabezpečiť stabilitu finančného trhu. Banky tak musia obozretnejšie poskytovať úvery.

 „Obmedzovanie podmienok poskytovania hypoték zo strany NBS cítiť. Dokonca mierny vplyv to už malo aj na objemy čerpaných hypoték,“  skonštatoval Ovčarík s tým, že sa to nedá presne vyčísliť, pretože na objem poskytnutých hypoték vplýva niekoľko faktorov. „ Banky vyhodnocujú prísnejšie žiadateľov o úver a zároveň cítiť, že obmedzujú poskytovanie nielen 100-% ale aj 90-%, prípadne-80-% úverov. A to nielen z pohľadu dostupnosti, ale aj z pohľadu ceny, za ktorú ponúkajú hypotéky. Úrokové sadzby pri takýchto hypotékach sú dosť vyššie ako sú priemerné úrokové sadzby na trhu alebo ako najnižšie úrokové sadzby na trhu,“ priblížil vývoj Ovčarik.

V súčasnosti však ešte niektoré banky išli so sadzbami nadol. Podľa Ovčarika možno za tým vidieť snahy zvýšiť trhový podiel pri poskytovaní úverov. „Aktuálne sme svedkami situácie, keď jedna z bánk ešte išla dole so sadzbami. Keď sa ale pozrieme na posledné mesiace, tak tam už nie je vidieť nejaký padajúci trend. Už je skôr vidieť nejakú stagnáciu. Stále sme v procese sprísňovania podmienok schvaľovania úverov a to vytvára tlak na ľudí zobrať si hypotéku, čo najskôr. Takže predpokladám, že toto sú skôr kroky niektorých bánk, ktoré si ešte chcú ukrojiť z koláča a zvýšiť si trhový podiel,“ dodal Ovčarik.