LIN LIN: Čoraz viac čínskych spoločností prejavuje záujem investovať na Slovensku
PREHRAŤ

LIN LIN: Čoraz viac čínskych spoločností prejavuje záujem investovať na Slovensku

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD KLUB bol Lin Lin, veľvyslanec Čínskej ľudovej republiky na Slovensku.

V štúdiu TABLET.TV diskutovali o postavení Číny vo svete, o jej spolupráci s Európskou úniou aj o čínsko-slovenských vzťahoch.

Poslaním Lin Lina ako veľvyslanca Čínskej ľudovej republiky na Slovensku je podpora vzájomného porozumenia medzi Čínou a Slovenskou republikou. „Za najdôležitejšie považujem prehlbovanie spolupráce našich krajín, a to najmä čo sa týka vzájomného obchodu, investícií a upevňovania obchodných vzťahov. Inými slovami, sústredím sa na oblasti, ktorých rozvoj je prospešný pre obyvateľov oboch krajín,“ uviedol.

Čína pritom čelí úplnej reštrukturalizácii zahraničnej politiky. Na nedávnom 19. zjazde Komunistickej strany Číny sa rozhodlo predovšetkým o jej novom smerovaní. Ako uviedol Lin Lin, zjazd reagoval na túžby Číňanov o lepšom životnom štandarde a odsúhlasil akčný plán rozvoja Číny v tejto novej ére. Podľa slov veľvyslanca sa predpokladá, že do roku 2020 bude možné považovať čínsku spoločnosť za stredne rozvinutú, a to vo všetkých aspektoch. „Chceme, aby Čína do roku 2035 dokončila proces socialistickej modernizácie a v roku 2050 bude možné Čínu považovať za významnú, modernú, socialistickú krajinu, ktorá je prosperujúca, silná, demokratická, kultúrne vyspelá, harmonická a skvelá pre život v nej,“ objasnil.

Aj v rámci novej zahraničnej politiky budú pre Čínu vzťahy s Európskou úniou jednou z mnohých priorít. „Pre Čínu sú dobré vzťahy s Európskou úniou strategicky dôležité, veľmi podporujeme postupnú integráciu ďalších krajín do EÚ a veríme, že Európa prekoná momentálne problémy a posunie sa ďalej. Už sme vytvorili akýsi mechanizmus pre spoluprácu a kontinuálny dialóg medzi Čínou a Európou, ale aj medzi Áziou a Európou,“ naznačil Lin Lin.

Podľa slov veľvyslanca mnoho ľudí, ktorí doposiaľ nemali šancu Čínu navštíviť, si nevie predstaviť, ako Čína vyzerá a ako sa v nej žije. V tejto súvislosti preto Lin Lin uviedol, že jeho „hlavnou úlohou je predstaviť Čínu a poukazovať na obrovský potenciál prípadnej spolupráce,“ pričom dodal, že je nevyhnutné urobiť viac aj pre propagáciu Slovenska v Číne.

Na záver diskusie Lin Lin podotkol, že čoraz viac čínskych spoločností prejavuje záujem investovať na Slovensku. V tomto kontexte pripomenul nedávny príchod prvého nákladného vlaku vypraveného priamo z Číny. „Slovensko má strategickú polohu priamo v strede Európy a práve preto veríme, že Slovensko zohrá v prepájaní Číny s Európou významnú úlohu. Myslím, že takýchto vlakov bude v budúcnosti premávať viac a pôjdu aj smerom do Číny,“ uzavrel.