V. Vaňo: Bitcoin je bublina, ktorej pomohlo, že tradičné meny nezarábajú
PREHRAŤ

V. Vaňo: Bitcoin je bublina, ktorej pomohlo, že tradičné meny nezarábajú

Kryptomena bitcoin vlani vystrelila ako kométa a jej hodnota sa zvýšila z tisícky až na rekordných 20 tisíc dolárov.

Mnohí ekonómovia sa však pred bitcoinom varujú. Je bitcoin naozaj takým rizikom? Odpovedal ekonóm skupiny CentralNic Vladimír Vaňo.

Vlaňajší rast hodnoty bitcoinu spôsobil enormný dopyt po tejto mene zo strany veľkých investorov aj malých retailových špekulantov. „Žijeme v období mimoriadne uvoľnenej menovej politiky a úročenie tradičných mien kleslo na nulu. Investori hľadajú nové alternatívy. Tým však vytvorili bublinu, ktorá neodráža reálnu hodnotu bitcoinu,“ povedal Vaňo.

V súčasnosti existuje viac než 1300 virtuálnych mien. Ich trhová kapitalizácia dosahuje viac než 600 miliárd amerických dolárov. Bitcoin je najznámejšou z nich. „V súčasnosti na bitcoine najviac zarábajú tí, ktorí ho vytvorili a majitelia platforiem, na ktorých sa s ním obchoduje. Akceptoval ho aj tradičný finančný sektor. Začiatkom decembra sa uviedli na trh finančné deriváty na báze bitcoinu, ktoré umožňujú špekulovať na rast, ale aj pokles ceny bitcoinu. Aj to bol dôvod prudkého poklesu jeho ceny pred Vianocami z takmer 20 tisíc na 13 tisíc dolárov,“ dodal Vaňo.

Papierové peniaze však tak skoro nezaniknú, kryptomeny budú skôr ich doplnkom. Vaňo vidí perspektívu skôr v technológií blockchain, na ktorej báze fungujú kryptomeny vrátane bitcoinu. „Blockchain je technológiou transakcií bez potreby sprostredkovateľa. V roku 2018 ich môžu vo väčšej miere využívať aj štáty. Má veľké využitie v oblasti verejných registrov ako sú napríklad katastre. Charakterizuje ho veľká transparentnosť a mimoriadne nízke náklady,“ doplnil Vaňo.

Pozrite si reláciu EKONOMIKA Tu a teraz s moderátorom Richardom Kvasňovským.