Čerpacie stanice Benzina sa vrátili po 15 rokoch na slovenský trh
PREHRAŤ

Čerpacie stanice Benzina sa vrátili po 15 rokoch na slovenský trh

Čerpacie stanice Benzina sa vrátili po 15 rokoch na slovenský trh

Malacky 20. septembra (TABLET.TV) – Slovenský trh s palivami sa rozšíril o ďalšieho distribútora pohonných látok, keď sa po 15 rokoch vrátila česká sieť Benzina. Prvú čerpaciu stanicu pod touto značkou už otvorili v apríli v Malackách a v nasledujúcich týždňoch by mali otvoriť sedem nových čerpacích staníc. Informovali o tom vo štvrtok na prezentácii v Malackách zástupcovia spoločnosti.

Benzina je súčasťou skupiny Unipetrol patriacej pod poľskú skupinu PKN Orlen a prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v Českej republike.
PKN Orlen vníma Slovensko ako sľubný maloobchodný trh. "Na Slovensku sme si vybudovali silné postavenie na veľkoobchodnom trhu s palivami. Predáva sa tu viac ako 30 rafinérskych a petrochemických výrobkov vyrobených skupinou Orlen," povedal Daniel Obajtek, predseda predstavenstva PKN Orlen.

Počas nasledujúcich dvoch až troch rokov by sa Orlen chcel stať jedným z kľúčových hráčov na slovenskom trhu s palivami. Na Slovensku je v súčasnosti viac ako 900 čerpacích staníc. Najväčší počet, a to 254, prevádzkuje rafinéria Slovnaft nasledovaná rakúskou sieťou OMW s 91 stanicami a na tretej priečke je Shell s 84 čerpacími stanicami.

Pre poľskú skupinu je Slovensko odrazovým mostíkom do ďalších krajín strednej Európy. Slovensko je piatou krajinou po Poľsku, Českej republike, Nemecku a Litve, kde skupina Orlen prevádzkuje svoje maloobchodné aktivity. Nové čerpacie stanice vzniknú najmä na západnom a strednom Slovensku v zrekonštruovaných priestoroch prevzatých od súkromného prevádzkovateľa. Okrem Malaciek by ich mali motoristi stretnúť napríklad v Strečne, Senci či Šuranoch. Transakcia je podmienená potvrdením od Protimonopolného úradu SR. Do konca roka by chceli rozšíriť sieť slovenských čerpacích staníc Benzina na desať.