Diplomat HOLÁSEK:  Keď sa raz dostanete do Afriky, navždy si ju zamilujete a chcete sa vrátiť
PREHRAŤ

Diplomat HOLÁSEK: Keď sa raz dostanete do Afriky, navždy si ju zamilujete a chcete sa vrátiť

Pozrite si reláciu CD Club s analytikom Pavlom Demešom a jeho hosťom.

Na afrických štátoch, ktoré som navštívil, ma fascinovala obrovská farebnosť, radosť zo života, veľký rešpekt vo vzťahu k tradíciam a kultúre, tvrdí dlhoročný slovenský diplomat Peter Holásek. „Na druhej strane majú tieto krajiny obrovské problémy, zápasia s radikalizmom, extrémizmom... majú zlý manažment štátov a rozšírenú korupciu,“ dodáva diplomat. 

Do mierového procesu v Izraeli vkladali nádeje obe strany konfliktu. Tento pozitívny vývoj sa nepáčil extrémistom a radikálom z radov Palestínčanov aj Izraelčanov a príchodom novej izraelskej vládnej garnitúry v roku 1999 bol mierový proces zmrazený, tvrdí Peter Holásek.

„V Izraeli bol ešte jeden zaujímavý moment. Prišiel som tam dva roky po vzniku Slovenska, v Izraeli stále žije silná komunita slovenských židov, ktorí sa z Československa vysťahovali po roku 1945. Bolo zaujímavé prekonávať u nich pocit, ktorý mali z obdobia slovenského štátu. Museli sme u nich budovať povedomie, že Slovensko po roku 1993 je iné ako slovenský vojnový štát,“  spomína na pôsobenie na ďalšom poste slovenský diplomat. 

Pozrite si bilančný rozhovor s dlhoročným slovenským diplomatom Petrom Holáskom, dozviete sa viac nielen o jeho pôsobení v ďalších štátoch sveta, ale spoznáte aj jeho názor na slovenskú diplomaciu a jej strategickú budúcnosť.