HRABKO: Nikto nepochyboval, že ministerka Kolíková ostane vo funkcii
PREHRAŤ

HRABKO: Nikto nepochyboval, že ministerka Kolíková ostane vo funkcii

Ak je vakcín AstraZeneca nedostatok, je logické prioritne ju použiť na druhé dávky, povedal v TASR TV publicista Juraj Hrabko.

Bratislava 13. mája (Teraz.sk) – Skutočnosť, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ostáva vo funkcii aj po pondelkovom (10.5.) parlamentnom hlasovaní o vyslovení nedôvery členovi vlády, nie je podľa publicistu Juraja Hrabka prekvapivá. „Ani poslanci z klubu OĽaNO si nemôžu dovoliť hlasovať za odchod člena vlastnej vlády a k tomu ešte na návrh Smeru-SD,“ konštatoval v stredu (12.5.) doobeda v diskusii na TASR TV.

„Opozícia nemôže robiť personálnu politiku vo vládnej koalícii. To sa stalo v slovenskej histórii iba raz, keď bol odvolaný minister zdravotníctva Viliam Soboňa a odvtedy sa to tak nerobí,“ dodal Hrabko.

Ak by ministerka cítila, že vo vládnej koalícii nemá podporu, mohla by podľa neho odísť sama, v krajnom prípade by mohol dať návrh na jej odvolanie premiér Eduard Heger (OĽaNO). „Tak sa to robí v slušných krajinách,“ povedal Hrabko.

Zároveň upozornil, že pri hlasovaní o vyslovovaní nedôvery členovi vlády je z technického hľadiska dôležité len to, či sa nájde najmenej 76 hlasov ZA odvolanie a ak ich nie je dosť, nie je podstatné, či ostatní poslanci vyslovene hlasovali PROTI, zdržali sa hlasovania, alebo sa ho nezúčastnili.

Zo straníckeho hľadiska má však podľa Hrabka význam aj skutočnosť, že OĽaNO, ktoré má voči ministerke výhrady, nezaujalo spoločný postoj. Približne polovica vládneho hnutia nebola na hlasovaní prítomná, dvaja poslanci OĽANO sa zdržali, jeden dokonca hlasoval ZA vyslovenie nedôvery a zvyšok klubu sa postavil proti. "Časť poslancov zotrvala pri svojom predsedovi Igorovi Matovičovi a časť bola skôr pri premiérovi Eduardovi Hegerovi. Tento stav v klube nie je trvalý, skôr „plávajúci“ a v čase sa bude meniť," odhadol Hrabko.

Za "víťaza" hlasovania však nikoho z najsilnejšieho vládneho hnutia nepovažuje„Z hlasovania vidíme, že klub jednotný nie je. Z toho nemôže mať radosť nikto okrem opozície. Tá radosť môže mať a jej prácou je skúšať ďalej túto nejednotnosť zväčšiť,“ poznamenal Hrabko.

Viac čítajte tu.