ČAUČÍK: V KDH vláde uznávame snahu, ale nie spôsob výkonu politiky
PREHRAŤ

ČAUČÍK: V KDH vláde uznávame snahu, ale nie spôsob výkonu politiky

Postoj KDH je, že očkovanie je cesta von z pandémie. Na to, aby sme sa s pandémiou vysporiadali, je treba zaočkovať väčšinu populácie bezpečnými vakcínami, hovorí podpredseda KDH M. Čaučík.

Bratislava 27. mája (Teraz.sk) – Ak by sa KDH v roku 2020 dostalo do parlamentu, možno by bolo súčasťou aktuálnej vlády a určite by podporovalo mnohé body jej programového vyhlásenia. Nevie sa však stotožniť so spôsobom, akým vládny kabinet svoju politiku realizuje. V diskusii na TASR TV to povedal podpredseda KDH Marián Čaučík.

„Mnohé veci v Programovom vyhlásení vlády sú také, za ktoré by sme zahlasovali aj my a snažili by sme sa ich spolu s nimi realizovať. Snahu tejto vlády, aj mnohé kroky uznávame,“ hovorí. „Ale z nášho pohľadu sú dôležité dve veci, obsah politiky, ale aj spôsob jej výkonu. V obsahu by sme mnohé veci chceli riešiť podobne, ale spôsob výkonu politiky je niečo, kde táto vláda veľmi veľa stratila,“ dodáva.

Ako pozitívny príklad uvádza tehotenský príspevok, ktorý podľa neho pôvodne navrhli v KDH, osvojil si ho a následne realizoval minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Ak by kresťanskí demokrati mali možnosť priamo realizovať svoju prorodinnú politiku, išli by podľa Čaučíka cestou progresívneho zvyšovania daňového bonusu pri vyššom počte detí a navrhli by pre matky so školopovinnými deťmi o jeden deň plateného voľna mesačne navyše.

Neustále konflikty, hádky a nešťastne zvolená komunikácia však podľa Čaučíka spôsobili, že vláda premrhala veľkú časť svojho pôvodného potenciálu. Ak by Ústavný súd SR umožnil konanie referenda o skrátení volebného obdobia, KDH nebude podporovať Hlas-SD, Smer-SD a SNS v mobilizačnej kampani, ale ani nebude ľudí odhovárať od účasti.

Viac čítajte tu.