HRABKO: Stretnutie v SIS, aj priebeh schôdze NRSR je precedens
PREHRAŤ

HRABKO: Stretnutie v SIS, aj priebeh schôdze NRSR je precedens

Rozhodnutie Jána Mičovského podať demisiu bol správny krok. Jeho návratu do parlamentu nič nebráni, povedal v diskusii J. Hrabko.

Bratislava 28. mája (Teraz.sk) – Stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov a ďalších štátnych funkcionárov na pôde Slovenskej informačnej služby (SIS), ako aj priebeh nadväzujúcej mimoriadnej schôdze parlamentu, sú v slovenskej histórii bezprecedentnými udalosťami. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Vzhľadom na zvolený formát sa podľa neho dá predpokladať, že dôvod na stretnutie v priestoroch SIS musel byť závažný. „Mohlo to byť aj o živých veciach, to vám teraz nikto neprizná. A mohlo to byť aj o nadchádzajúcej situácii,“ povedal publicista.

Dodal, že zo strany premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) bolo podľa neho politicky racionálne zaštítiť stretnutie účasťou prezidentky Zuzany Čaputovej. Naopak, z jej strany by bolo podľa Hrabka lepšie toto konkrétne pozvanie neprijať. „V prezidentskom paláci toto stretnutie podcenili,“ odhadol s tým, že účasť na stretnutí môže mať negatívny dopad na imidž hlavy štátu.

Predsedajúci mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá bola zvolaná práve v dôsledku stretnutia v SIS, podľa Hrabka vôbec nemal umožniť hlasovanie o návrhu prizvať na pôdu NR SR bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. „Zákon taxatívne vymenúva, kto všetko môže o takéto vystúpenie vôbec požiadať a komu na to parlament môže dať súhlas,“ upozornil Hrabko.

Dodal, že v histórii Slovenska sa ešte nikdy nestalo, aby parlament žiadal o eskortovanie osoby v kolúznej väzbe do rokovacej sály s cieľom vypočuť si jej stanovisko. „Robert Fico ako skúsený politik poslancom úplne domotal hlavy. Parlamentná pôda je priestor, na ktorom sa vie veľmi dobre pohybovať. V tomto konkrétnom prípade veľmi dobre vie, že ak sa zastane Vladimíra Pčolinského, Sme rodina jednoducho nemôže hlasovať inak,“ tvrdí Hrabko.

Druhá vec sú podľa Hrabka medializované indície o konfliktoch medzi NAKA a SIS. „Celá táto kauza a príbeh bude pokračovať. Situácia je veľmi nepríjemná a veľmi vážna. Ako keby sme sa vracali späť do mečiarovských rokov. Súčasná doba sa im podobá, aj keď detaily sú, samozrejme, iné,“ konštatoval Hrabko.

Viac čítajte tu.