HRABKO: Ak prezidentka dostane demisiu, má o nej rozhodnúť
PREHRAŤ

HRABKO: Ak prezidentka dostane demisiu, má o nej rozhodnúť

Strana Za ľudí bola vytvorená na jedno použitie a je politicky mŕtva už od volieb, povedal v TASR TV publicista Juraj Hrabko.

Bratislava 5. júna (Teraz.sk) – Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej, že demisiu ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO) prijme až po tom, ako dostane k dispozícii meno jeho nástupcu, bolo politickou chybou. V diskusii na TASR TV to uviedol publicista Juraj Hrabko.

Povedal, že prezidentka môže demisiu prijať, eventuálne aj neprijať, ale rozhodnúť by mala bezodkladne. „A nie klásť si podmienku, že o demisii rozhodne až potom, ako premiér príde s návrhom na nového ministra. To je podľa môjho názoru neprijateľné a v rozpore s ústavou,“ tvrdí Hrabko.

Už v minulom volebnom období však vtedajší prezident Andrej Kiska vytvoril precedens, keď nerozhodol o demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nom. Smer-SD) a ten ju dokonca po čase stiahol. „Bol to vtedy precedens, že je možné stiahnuť už raz podanú demisiu. Možno sa preto lesníci domnievajú, že kým pani prezidentka nerozhodne, pán Mičovský ešte môže demisiu stiahnuť,“ poznamenal Hrabko na margo otvoreného listu lesníkov, ktorí žiadajú Mičovského o stiahnutie demisie.

Ústavný súd rozhodol, že zákaz zverejňovať volebné prieskumy 50 dní pred voľbami nie je v súlade s Ústavou SR. Na ÚS sa s podnetom v tomto zmysle v roku 2019 obrátila prezidentka Čaputová. „Ústavný súd podľa môjho názoru nemal inú možnosť, ako zrušiť to päťdesiatdňové moratórium, ak si nechcel urobiť v Európe a vo svete hanbu. Ak by rozhodol opačne, určite by sa našiel niekto, kto by sa s tým obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu,“ konštatoval Hrabko.

Na margo vyslovenia nedôvery predsedníčke hnutia Za ľudí Veronike Remišovej niektorými členmi strany Hrabko povedal, že ide o vnútrostranícky boj. „A vyslovenie nedôvery skupinou členov strany neznamená nič, je to len rétorika. Nedôvera sa vyslovuje úplne inak, to môže urobiť napríklad predsedníctvo alebo snem,“ poznamenal. Na margo stiahnutia kandidatúry Tomáša Lehotského na post podpredsedu parlamentu Hrabko povedal, že sa v skutočnosti stiahnuť nedala, existovala len možnosť znovu ju podať. „Lebo on kandidát už bol a v hlasovaní neuspel,“ vysvetlil.

Viac čítajte tu.