ZÁZNAM: TK ministra zdravotníctva V. Lengvarského a štátneho tajomníka MZV M. Klusa
PREHRAŤ

ZÁZNAM: TK ministra zdravotníctva V. Lengvarského a štátneho tajomníka MZV M. Klusa

Pozrite si záznam.

M. Mišík: Epidemiologická situácia na Slovensku sa opäť zlepšila (2)


      Bratislava 9. júna (TASR) - Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa na Slovensku opäť zlepšila. Hospitalizovaných je v nemocniciach 314 pacientov s ochorením COVID-19. Na umelej pľúcnej ventilácii je menej ako 30 ľudí. V stredu to po rokovaní vlády oznámil šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.
      Poukázal na to, že druhou dávkou vakcíny je zaočkovaných 1.024.710 ľudí. Aspoň prvú dávku očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 má 1.840.253 osôb. Hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre primárnu pediatriu Elena Prokopová uviedla, že slovenskí pediatri očkovanie detí vo vekovej skupine 12 až 15 rokov podporujú a vidia v ňom zmysel. Očkovanie by sa malo začať vtedy, keď budú pripravené centrá. Rezort predpokladá, že by sa s ním mohlo začať 1. júla.
      Od budúceho pondelka (14. 6.) budú v druhom stupni varovania dva okresy, v prvom stupni varovania budú tri, v druhom stupni ostražitosti ich bude 19 a v prvom stupni ostražitosti ich bude 49. V stupni monitoringu bude šesť okresov.
      Podobná situácia v súvislosti s novým koronavírusom je podľa Mišíka aj v okolitých krajinách. Situácia sa v rámci Európy len mierne zhoršila v Portugalsku a vo Veľkej Británii.
      Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) uviedol, že ku koncu júna by mali skončiť mobilné odberové miesta. Vzniknúť by mal menší počet miest, na ktorých sa budú vykonávať viaceré druhy testovania. Podľa šéfa rezortu zdravotníctva to bude znamenať koniec plošného testovania.
      MZ SR sa bude zaoberať aj otázkou možnosti očkovania ľudí z tretích krajín. V otázke očkovania ľudí starších ako 60 rokov vakcínou Sputnik V šéf rezortu zdravotníctva povedal, že ruská strana dodala potrebné informácie, ktoré viedli k povoleniu tohto kroku aj na Slovensku.
      Rezort zdravotníctva zvažuje aj možnosť zriadenia centier zameraných na tých ľudí, ktorí mali po očkovaní prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 výraznejšie nežiaduce účinky. Prokopová dodala, že ak na to však bude závažný dôvod, tak danej osobe druhá dávka vakcíny nebude podaná.