ZÁZNAM: TK poslanca NR SR T. Valáška k zákonu A. Záborskej o interrupciách
PREHRAŤ

ZÁZNAM: TK poslanca NR SR T. Valáška k zákonu A. Záborskej o interrupciách

Pozrite si záznam.

Poslanci po viacerých hodinách ukončili diskusiu k životným partnerstvám


      Bratislava 6. októbra (TASR) - Poslanci Národnej rady (NR) SR po viacerých hodinách ukončili diskusiu k návrhu na definovanie životného partnerstva, ktoré má byť prístupné pre všetky páry bez ohľadu na pohlavie osôb. Návrh predložil nezaradený poslanec Tomáš Valášek. V rokovacej sále zazneli rôzne vyjadrenia a slová od "úchylov", cez "buzerantov" až po diskusiu o tom, či homosexuála zamestnať napríklad v škole. Voči urážlivým výrazom sa ohradili viacerí poslanci. Vyzvali kolegov na rešpekt a porozumenie.
      Marian Kotleba (ĽSNS) využil v pléne viacero označení homosexuálov a LGBTI komunít, podobne ladené prejavy mali aj ďalší jeho spolustraníci či odídenci z jeho klubu a niektorí nezaradení poslanci. Voči ich prejavom sa ozvala vlna kritiky z radov ostatných poslancov.
      Vulgarizmy a urážky na adresu homosexuálov a LGBTI komunity odmietol aj Marián Kéry (Smer-SD). Myslí si, že sa k nim treba správať slušne. Pripomenul, že v minulosti podporil ústavný zákon, ktorým sa definovalo manželstvo ako zväzok muža a ženy, a Valášekov zákon nepodporí. "Rešpektujem svetonázor predkladateľa, len mi prekáža, že často ide o umelé podsúvanie tém, ktoré nemajú korene na Slovensku," dodal. "Napriek tomu si komunitu homosexuálov vážim, nebudete z mojich úst počúvať urážky," zdôraznil. Očakáva, že aj liberálni poslanci budú rešpektovať konzervatívne postoje.
      Ján Mičovský (OĽANO) sa spýtal kolegov, prečo by sa mali pri tejto téme správať inak ako ľudsky a chápavo. Poznamenal, že svoju sexuálnu orientáciu si nikto nevyberá a treba to rešpektovať. Apeloval na nich, aby sa vžili do situácie rodičov, ktorým dieťa oznámi svoju inú sexuálnu orientáciu, a spýtal sa kolegov, čo by urobili, či by vlastné dieťa zavrhli alebo urobili všetko pre jeho šťastie.
      Ondrej Dostál (SaS) rovnako odmietol urážlivé vyjadrenia i vyhlásenia o promiskuite LGBTI komunít. Inštitút životných partnerstiev má podľa neho význam pre páry, ktoré sa naozaj milujú a chcú spolu znášať všetko dobré i zlé. Andrej Stančík (OĽANO) apeloval aspoň na elementárnu slušnosť. Prípadné schválenie registrovaných partnerstiev pre homosexuálne páry by podľa neho nijako neovplyvnilo život heterosexuálov.
      Valášek v závere rovnako apeloval na rešpektovanie menšín. Mrzí ho, že vo viacerých poslancoch je "toľko zloby a nenávisti". Ohradil sa voči vyjadreniam niektorých kolegov o braní detí homosexuálnymi pármi, o zbytočnosti tohto zákona či podsúvaní umelých tém. Poukázal pritom na štatistiky, podľa ktorých sa 250.000 až 400.000 Slovákov identifikuje ako LGBTI a drvivá väčšina z nich tento zákon chce. Opätovne zdôraznil, že páry, ktoré nechcú žiť v manželstve, prichádzajú o rôzne nároky a na vyriešenie rôznych situácií by museli uzatvárať viacero komplikovaných zmlúv.