ZÁZNAM: Brífing ministra zdravotníctva V. Lengvarského
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Brífing ministra zdravotníctva V. Lengvarského

Pozrite si záznam.

SR nakúpi 10 miliónov Ag testov v rámci obstarávania EK 


      Bratislava 7. októbra (TASR) – Slovensko nakúpi desať miliónov antigénových (Ag) testov v rámci obstarávania realizovaného Európskou komisiou (EK). Nákup schválila na štvrtkovom rokovaní vláda, minister zdravotníctva má na stanovený objem testov uzatvoriť zmluvu, minister financií zabezpečiť a uvoľniť prostriedky na ich nákup.
      "Z dôvodu pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 naberá na intenzite potreba zabezpečenia dostatočného množstva antigénových testov pre potreby testovania občanov SR, keďže testovanie predstavuje jednu z foriem boja proti pandémii," vysvetlilo akvizíciu Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.
      Rezort definoval nielen celkový počet Ag testov, ale aj objemy potrebné pre jednotlivé rezorty – 1,2 milióna testov pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, 4,8 milióna testov pre ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu, 1,8 milióna pre ministerstvo hospodárstva a 3,2 milióna testov pre ministerstvo zdravotníctva.
      Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) po rokovaní vlády spresnil, že testy budú použité na testovanie v školách, v nemocniciach, v rámci mobilných odberových miest, v domovoch sociálnych služieb a v podnikoch, ktoré o to prejavia záujem. "Prvá tranža z dohodnutého objemu príde na Slovensko v najbližších dňoch," dodal minister.
      Rezort zdravotníctva pripomenul, že SR sa ako členský štát Európskej únie zapojila do obstarávania na nákup antigénových testov realizovaného Európskou komisiou: SANTE/2020/C3/064. V predmetnom obstarávaní Európska komisia vyhodnotila ako najúspešnejšieho kandidáta testy spoločnosti Siemens - antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test, spĺňajúce aj kritériá pre potreby samotestovania.