ZÁZNAM: ZMOS a Združenie samosprávnych krajov SK 8 ohlásili spoluprácu na rozvoji územia
PREHRAŤ

ZÁZNAM: ZMOS a Združenie samosprávnych krajov SK 8 ohlásili spoluprácu na rozvoji územia

Pozrite si záznam.

Liptovský Hrádok 9. novembra (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenie samosprávnych krajov SK 8 chcú spolupracovať na rozvoji územia. Dohodli sa na spoločnom postupe v príprave a tvorbe legislatívy, ktorá sa dotýka miestnej územnej a regionálnej samosprávy na Slovensku. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré schválili v utorok na ich prvom spoločnom rokovaní v Liptovskom Hrádku. Na brífingu o tom informoval predseda Združenia samosprávnych krajov SK 8 Jozef Viskupič.
      Ako doplnil, združenia sa dohodli na založení tradície pravidelných rokovaní, konať by sa mali každé tri mesiace. Komuniké z rokovaní budú zasielať vláde. "Je dôležité, aby vznikol štruktúrovaný dialóg. Aby sme my, aj tí, ktorí prídu po nás, mali možnosť stretávať sa na úrovni vlády a preberať témy, ktoré prináša život na linke obec, mesto, kraj, štát aspoň raz za pol roka," priblížil Viskupič.
      Rokovania sa budú týkať tém, ako sú eurofondy či modernizácia samosprávy, zaoberať sa budú aj majetkovoprávnym vyrovnaním pozemkov. "Od reformy verejnej správy a jej poslednej fázy ubehlo 20 rokov a decentralizácia sa skončila niekde na polceste. Je preto vhodné, aby sme sa tejto téme venovali. O regiónoch sa hovorí veľa, ale často len z Bratislavy, a túto optiku chceme zmeniť," povedal Viskupič.
      Predseda ZMOS-u Branislav Tréger považuje sa dôležitú aj tematiku vidieka. "Máme nerovnosti v rámci vývinu jednotlivých regiónov, čo nás trápi. Budeme navrhovať, aby európske fondy boli prefinancované tak, aby sa dostalo viac prostriedkov do regiónov, ktoré nie sú rozvinuté. Technická i sociálna vybavenosť týchto regiónov je veľmi nízka," zhodnotil.
      Podľa ústredného riaditeľa Kancelárie ZMOS-u Michala Kaliňáka obe združenia vyjadrili nespokojnosť s aktuálnym nastavením eurofondov. Spoločne odmietajú dvojkolovú voľbu starostov primátorov a predsedov samosprávnych krajov. Tiež odmietajú, aby bolo Slovensko naďalej jedným volebným obvodom pre parlamentné voľby. Podporujú toľko obvodov, koľko je krajov.