ZÁZNAM: MPRV pripravilo ďalší nástroj na podporu prvovýrobcov slovenských potravín
PREHRAŤ

ZÁZNAM: MPRV pripravilo ďalší nástroj na podporu prvovýrobcov slovenských potravín

Pozrite si záznam.

Bratislava 10. novembra (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predložilo na stredajšie rokovanie vlády materiál Podporné opatrenia na spracovanie produktov poľnohospodárskej prvovýroby. Ide o pomoc slovenským prvovýrobcom na obdobie rokov 2022 až 2039, ktorá môže dosiahnuť až 1,25 miliardy eur. Informoval o tom na brífingu minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nominant OĽANO).
      Opatrenia podľa neho vychádzajú z Programového vyhlásenia vlády SR a ich cieľom je zvýšenie potravinovej bezpečnosti Slovenska. Agrorezort vidí rezervy predovšetkým v spracovaní produktov poľnohospodárskej prvovýroby. Štúdia Európskej investičnej banky a Európskej komisie podľa MPRV odhadla, že v potravinárskej výrobe na Slovensku chýba ročne až 175 miliónov eur.
      To podľa neho znamená, že životaschopné firmy pôsobiace v odvetví spracovania produktov poľnohospodárskej prvovýroby nezískajú úvery na investície v uvedenej hodnote pre neschopnosť splácať vysoké úverové zaťaženie. Keďže nastavenie súčasnej a budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a európskych štrukturálnych a investičných fondov nepočíta s tak masívnou podporou spracovania poľnohospodárskych výrobkov, MPRV SR vypracovalo tento súbor opatrení, ktorý vytvorí rámec na podporu spracovateľského sektora na Slovensku.
      "Tento program bude implementovaný v rokoch 2022 až 2039. Poskytovanie úverov bude prebiehať počas desiatich rokov (2022 až 2031). Príjemcom pomoci budú komerčnými bankami poskytované investičné úvery, ktorých ručenie bude v kompetencii MPRV SR," uviedol Vlčan.
      Poskytnutá záruka bude podľa jeho slov pokrývať 20 % zo sumy poskytnutých úverov pri 80 % ručení za každý úver. Vďaka použitiu štátnych finančných aktív vo výške 250 miliónov to vytvorí tzv. pákový efekt v pomere 1:5. Týmto efektom suma 250 miliónov eur štátnych záruk vygeneruje hodnotu možných úverov 1,25 miliardy eur.
      Priblížil, že po legislatívnej úprave kompetencií bude poskytovateľom pomoci MPRV SR. Vykonávateľom schémy pomoci bude Slovenský investičný holding a sprostredkovateľmi finančnej pomoci budú poskytovatelia úverov, čiže komerčné banky. Ministerstvo financií SR je podľa neho správcom štátnych finančných aktív, ktoré budú použité len v prípade defaultu (neschopnosť splácať dlh, pozn. TASR) poskytnutých úverov.
      "Úvery budú môcť poľnohospodári použiť na obnovu a modernizáciu spracovateľských kapacít, čo zvýši ich konkurencieschopnosť a prinesie viac slovenských potravín na pulty obchodov. Verím, že význam pomoci našim producentom potravín chápu aj poslanci Národnej rady SR a odsúhlasia ju pri schvaľovaní štátneho rozpočtu na budúci rok," uzavrel Vlčan.