ZÁZNAM: MZ SR: Situácia v nemocniciach v Prešovskom kraji je kritická
PREHRAŤ

ZÁZNAM: MZ SR: Situácia v nemocniciach v Prešovskom kraji je kritická

Pozrite si záznam.

Bratislava 15. novembra (TASR) - Nemocnice v Prešovskom kraji hlásia podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR kritický stav. V regióne sú k dispozícii už iba dve voľné lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV). S poskytovaním zdravotnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 majú preto pomôcť aj špecializované ústavy. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
      "Všetky zdravotnícke zariadenia v prešovskom regióne, v ktorých sa lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci starajú o pacientov s ochorením COVID-19, sa nachádzajú v najvyššej tretej fáze reprofilizácie lôžkového fondu," priblížila s tým, že k maximálnej vyťaženosti sa okrem lôžok s napojením na UPV v pondelok blížia aj lôžka s dostupnosťou kyslíka (93 percent) a rovnako aj lôžka napojené na high-flow (95 percent).
      MZ SR, ktoré situáciu pozorne sleduje, preto podľa Eliášovej v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom a lôžkovými zdravotnými zariadeniami pre vážnosť situácie zapája od pondelka do pomoci v súvislosti s poskytnutím lôžok s prístupom k umelej pľúcnej ventilácii aj špecializované ústavy. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v tejto súvislosti informoval, že o maximalizáciu kapacít pre pacientov s ochorením COVID- 19 nad rámec tretej fázy reprofilizácie požiadal rezort všetky zdravotnícke zariadenia v kraji. "Pripravujeme zapojenie aj mimorezortných zdravotníckych zariadení," doplnil.
      V kraji je pre covidovú situáciu obmedzená takzvaná biela starostlivosť. Zákroky, ktorých presun nespôsobí zhoršenie zdravotného stavu pacienta, sa z dôvodu naplnenosti kapacít termínujú na neskoršie dátumy. "Ubezpečujeme však, že každý, kto potrebuje akútnu zdravotnú starostlivosť, ju aj dostane," podotkol štátny tajomník MZ SR Kamil Száz.
      MZ SR v spolupráci s PSK vyzýva ľudí, aby sa neodkladne zaočkovali. "Očkovanie chráni pred vážnym priebehom ochorenia COVID-19, čím eliminuje počet pacientov v nemocniciach," uzavrela Eliášová.