DEMEŠ: Európa sa bude musieť nanovo konštituovať, aby ochránila mier
PREHRAŤ

DEMEŠ: Európa sa bude musieť nanovo konštituovať, aby ochránila mier

Otázka, aký profit z konfliktu bude mať Rusko, je postavená na stredoeurópskom videní a zdravom rozume, ale tu už zdravý rozum nefunguje, povedal v TASR TV Pavol Demeš.

Bratislava 2. marca (Teraz.sk) - Útok Ruskej federácie na Ukrajinu ukázal, že Európa môže čeliť bezpečnostným hrozbám, aké boli ešte nedávno nepredstaviteľné. V diskusii na TASR TV to povedal zahraničnopolitický analytik a bývalý minister medzinárodných vzťahov Slovenskej republiky Pavol Demeš.

„Musíme si zvyknúť, že obrana sa stane súčasťou našej budúcnosti. Putinovi sa už teraz podarilo rozbiť systém OSN a OBSE. Budeme musieť nanovo konštituovať, ako bude Európa fungovať, aby si zachránila mier,“ povedal Demeš.

Dodal, že západný integračný model je postavený na vláde pravidiel a je veľké šťastie, že je Slovensko jeho súčasťou. „Integračný model, ktorý vytvára Putin ako alternatívu k tomu nášmu ukazuje neuveriteľne barbarské správanie. Ničí životy ľudí a budúcnosť krajín ako slobodných,“ konštatuje Demeš.

Ideológia ruskej propagandy o Ukrajine ako o štáte, ktorý vznikol historickou chybou a dnes ohrozuje ruskojazyčné obyvateľstvo, je podľa Demeša úplne mylná, rovnako ako plány na tzv. denacifikáciu, demilitarizáciu a neutralitu tohto štátu pod gesciou Ruska. „Predstava Putina o Ukrajine je úplne scestná a nerealizovateľná,“ tvrdí Demeš.

Viac čítajte tu.