HRABKO: Základný konsenzus slovenských politikov o Ukrajine existuje
PREHRAŤ

HRABKO: Základný konsenzus slovenských politikov o Ukrajine existuje

Postupne budú zrušené takmer všetky pandemické opatrenia. Malo by však ostať v platnosti nosenie obyčajných rúšok v MHD, obchodoch či čakárňach, povedal v TASR TV J. Hrabko.

Bratislava 11. marca (Teraz.sk) – Na rozdiel od boja s pandémiou koronavírusu, kde sa spoločné postoje koaličných a opozičných politických síl na Slovensku hľadali len veľmi ťažko, v prípade vojnového konfliktu na Ukrajine takýto základný konsenzus existuje. V diskusii na TASR TV na to upozornil publicista Juraj Hrabko.

Platformou, na ktorej sa dokázala zhodnúť väčšina relevantných parlamentných politických síl a ani jeden poslanec proti nej nehlasoval, bolo podľa Hrabka Vyhlásenie Národnej rady (NR) SR k vojenskej agresii Ruskej federácie proti Ukrajine z 25. februára.

Vyhlásenie odsudzuje „nevyprovokovanú, neodôvodnenú a neoprávnenú vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine“, označuje ju za hrubé pošliapanie princípov medzinárodného práva a princípov Charty OSN a požaduje okamžité stiahnutie ruských vojsk z celého územia Ukrajiny.

V konkrétnejších témach, akou je napríklad vytvorenie predsunutej prítomnosti vojsk NATO na východnej hranici Slovenska, podľa neho konsenzus už nemusí byť taký široký, ale dostatok poslancov na jeho schválenie má aj samotná vládna koalícia. „Zodpovednosť za krajinu nesie vládna koalícia,“ reagoval Hrabko na poznámku, že napríklad Hlas-SD deklaroval tomuto kroku podporu, ale Smer-SD nie.

Viac čítajte tu.