Spoločnosť IKEA oslavuje 30 rokov na Slovensku
PREHRAŤ

Spoločnosť IKEA oslavuje 30 rokov na Slovensku

Na nohy ju nepoložila ani pandémia, ba naopak, vďaka rýchlej reakcii na situáciu zmenila svoj offline formát na online v priebehu niekoľkých hodín.

Pred tridsiatimi rokmi IKEA otvorila svoj prvý obchodný dom na Slovensku. Nachádzal sa na Gagarinovej ulici v Bratislave, pričom pre veľký záujem zákazníkov sa v roku 1995 sťahovala do väčších priestorov na Tomášikovej ulici. Predajná plocha však stále nebola dostačujúca, a tak v roku 2002 otvorila obchodný dom na Ivanskej ceste, kde sídli dodnes. Vďaka poslednej rekonštrukcii súčasného obchodného domu, ktorá prebehla v roku 2012, zaznamenala IKEA vo finančnom roku 2013 aj svoj najväčší medziročný nárast v tržbách (o 14,5 %) a investíciách (33 mil. €).  Za posledných 10 rokov do rozvoja investovala viac ako 43 miliónov eur a v pláne má ďalšie investície, najmä do udržateľných riešení.

Na nohy ju nepoložila ani pandémia, ba naopak, vďaka rýchlej reakcii na situáciu zmenila svoj offline formát na online v priebehu niekoľkých hodín. Aj po tridsiatich rokoch stelesňuje obchodný dom IKEA úspešný a obľúbený nákupný koncept Slovákov.

Z pôvodných 637 m2 na 36 700 m2
IKEA na Slovensku za posledných 30 rokov rástla vo všetkých smeroch. Od otvorenia pilotného projektu na Gagarinovej ulici v roku 1992, sa predajná plocha zväčšila z pôvodných 637 m2 na súčasných 36 700 m2.

Otvorenie obchodného domu na Ivanskej ceste, ktoré sa uskutočnilo v roku 2002, pomohlo k rozvoju celej okolitej oblasti. Okolo IKEA vznikla kompletná infraštruktúra, diaľnica i biznis centrá. Po desiatich rokoch od otvorenia došlo k plánovanej rekonštrukcii, kedy sa predajná plocha zväčšila o 35 %. Rozšírenie obchodného domu vo finančnom roku 2012/2013 bolo najväčšou investíciou v histórii (33 mil. €), čo sa odzrkadlilo aj na významnom medziročnom skoku v tržbách (o 14,5 %). Sumárne za posledných 10 rokov IKEA investovala do rozvoja 43 miliónov eur, pričom tržby spoločnosti IKEA vyrástli za posledných 10 finančných rokov o 74 %.

Vďaka rekonštrukcii obchodného domu sa IKEA Bratislava dokonca stala na niekoľko rokov najväčším obchodným domom IKEA v strednej Európe. Pri výstavbe sa spotrebovalo 2 720 kusov železobetónových prvkov, 16 700 m3 betónu a 1 450 ton ocele. 

Rástol počet zamestnancov, aj výrobkov
Vo svojej prvej prevádzke na Gagarinovej ulici mala IKEA v ponuke 680 kusov výrobkov a zamestnávala 18 ľudí. S narastajúcou plochou, postupnou digitalizáciou a so zvyšujúcim sa počtom služieb toto číslo v priebehu posledných 30 rokov narástlo až na súčasný počet 600 zamestnancov. Na rozšírenej predajnej ploche na Ivanskej ceste dnes zákazníci nájdu viac ako 9 500 rôznych výrobkov.   

V januári 2020 prebehla expanzia a IKEA otvorila nový koncept na východnom Slovensku. Minimalistický koncept IKEA Pop-up môžu zákazníci navštíviť v nákupnom centre Aupark v Košiciach, kde im ochotný personál poskytne poradenské služby, služby dizajnéra, aj sprostredkuje nákup výrobkov on-line. Výrobky si môžu nechať doručiť prostredníctvom služby „Klikni a vyzdvihni“  na Výdajné miesta v Banskej Bystrici, Žiline a v Košiciach.

Pomoc komunitám
IKEA už od počiatku zakladá svoju filozofiu a udržateľnú stratégiu aj na pomoci komunitám. Už v roku 2002, keď boli na Slovensku veľké záplavy, kontaktovala mestské časti Bratislavy a zisťovala možnosti pomoci. Takýto postoj pretrváva dodnes. Od začiatku pandémie IKEA Bratislava v spolupráci s mestom Bratislava pomohla so zariadením 30 kontajnerových domov v karanténnom mestečku pre ľudí bez domova a podporila rodičov samoživiteľov.

Nasledovalo vybavenie dočasného zariadenia pre seniorov a po vypuknutí vojny na Ukrajine sa podarilo vybudovať stovky ubytovacích jednotiek pre ľudí utekajúcich pred vojnou. Projekt poskytuje každú noc ubytovanie pre približne 1 300 ľudí. Za predpokladu, že ho každý človek využije 5 nocí, má mesačne kapacitu 7 800 ľudí. Hodnota komunitnej pomoci sa v posledných 2 rokoch vyšplhala na 140 000 eur.