ZÁZNAM: SaS vyzýva vládu na návrat k systémovým riešeniam, LOZ na prijatie ponuky
PREHRAŤ

ZÁZNAM: SaS vyzýva vládu na návrat k systémovým riešeniam, LOZ na prijatie ponuky

Pozrite si záznam.

 Bratislava 25. novembra (TASR) - Opozičná strana SaS vyzýva vládu na návrat k systémovým riešeniam v otázke platov lekárov. Zároveň vyzýva Lekárske odborové združenie (LOZ), aby ustúpilo zo svojich požiadaviek a pôvodnú finančnú ponuku vlády prijalo. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol predseda strany Richard Sulík.
        "Chceme vyzvať jednak vládu, aby sa vrátila k ponuke, ktorá na stole bola, a zároveň vyzývame odborárov, aby už aj oni spravili dostatočný ústupok na to, že príde k dohode a môžeme krízu zažehnať a riešiť skutočné problémy zdravotníctva," povedal Sulík. SaS je podľa jeho slov pripravená systémové zmeny podporiť.
        Súčasné návrhy ministra financií o stabilizačnom či náborovom príspevku strana považuje za nesystémové. "Spôsobilo to, že aj lekári, ktorí nepodali výpovede, vypovedajú nadčasy, aby ukázali, že nie sú úplatní," dodala poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková. Pôvodná ponuka vlády na zvýšenie platov lekárov bola podľa nej z hľadiska konkurencieschopnosti férová. "Myslím si, že keby ju lekárski odborári prijali, bola by to historická chvíľa pre celý rezort zdravotníctva aj lekárov," povedala.
        Ponuka na konkurencieschopné zvýšenie platov lekárov však podľa nej mala prísť skôr. "Dospeli sme do štádia, keď akékoľvek riešenie situácie bude extrémne drahé a bude stáť stovky miliónov eur navyše," dodala. Viní z toho ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), "ktorý blokoval akékoľvek ponuky na zvýšenie platov lekárov".
        Apeluje tiež na zvýšenie platby za poistencov štátu. "SaS navrhne jej zvýšenie na 4,5 percenta, aby zdravotníctvo dostalo toľko peňazí, koľko potrebuje. Zároveň navrhneme férovú reguláciu zisku zdravotných poisťovní," uviedla. Riešenie tiež vidí v balíku peňazí pre manažment nemocníc. "Aby ony samy sa rozhodli, či potrebujú stabilizačný príspevok a pre koho," dodala.
        Sulík kritizuje premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), že s odborármi nerokoval viac. "Určite to nemal prenechať Matovičovi, ktorý nemá osobnostnú výbavu na to, aby viedol náročné rokovania," podotkol.