ZÁZNAM: I. Matovič: Neplatenie dane pre matky s deťmi bude OĽANO presadzovať naďalej
PREHRAŤ

ZÁZNAM: I. Matovič: Neplatenie dane pre matky s deťmi bude OĽANO presadzovať naďalej

Pozrite si záznam.

Bratislava 18. mája (TASR) - Neplatenie dane z príjmov pre matky s deťmi do 15 rokov bude hnutie OĽANO presadzovať aj v najbližšom období, a to napriek odmietnutiu v parlamente. Uviedol to v Národnej rade (NR) SR na brífingu líder hnutia Igor Matovič, v reakcii na to, že poslanci neposunuli do druhého čítania jeho návrh novely zákona o dani z príjmov. Za návrh hlasovalo 57 zo 144 prítomných poslancov.
        "Naše hnutie urobí všetko, aby na konci ženy - matky s deťmi do 15 rokov dane z príjmov na Slovensku neplatili. My tento návrh presadíme. Cestu, ktorú si k tomu zvolíme, predstavíme v najbližších dňoch alebo týždňoch, ale určite matky ´v štichu´ nenecháme," zdôraznil Matovič, ktorý návrh predložil.
        Matky detí do 15 rokov a mladí do 25 rokov by od budúceho roka podľa návrhu nemali platiť daň z príjmu do určitej hranice. V roku 2024 to malo byť približne 2000 eur mesačne. Navrhoval tiež zrušiť časové obmedzenie vyplácania zvýšeného daňového bonusu 140 eur iba do decembra 2024, ako to platí v súčasnosti.
        Špeciálna úprava sa mala vzťahovať na matku dieťaťa do dovŕšenia 15. roku, ktorá toto dieťa porodila a žije s ním v domácnosti a na fyzickú osobu do dovŕšenia 25. roku okrem tých, ktorí si ako živnostníci uplatňujú paušálne výdavky. Ich ročná nezdaniteľná časť základu dane mala predstavovať 16-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR dva kalendárne roky pred príslušným zdaňovacím obdobím.
        V roku 2024 podľa návrhu táto nezdaniteľná suma mala predstavovať 20.864 eur ročne alebo 1738,66 eura mesačne. Pri zohľadnení sociálnych a zdravotných odvodov by tak vybrané skupiny neplatili daň z príjmu z mesačnej hrubej mzdy približne do 2000 eur, vyčíslil predkladateľ.
        Ministerstvo financií SR v stanovisku upozornilo, že návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, pričom tento vplyv nie je vyčíslený a neuvádza ani zdroj krytia znížených príjmov. Podľa odhadu rezortu financií by vplyv návrhu mohol byť v roku 2024 v sume 458 miliónov eur.