HRABKO: Mandát prezidentky na rokovania vo Vilniuse bol dostatočný
PREHRAŤ

HRABKO: Mandát prezidentky na rokovania vo Vilniuse bol dostatočný

Ak by neboli zlyhali strany bývalej vládnej koalície, mohli sme mať namiesto dočasnej vlády pod gesciou prezidentky štandardný vládny kabinet, povedal J. Hrabko

Bratislava 16. júla (Teraz.sk) – Mandát prezidentky Zuzany Čaputovej na rokovania na summite NATO v litovskom Vilniuse bol dostatočný. V reakcii na vyjadrenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica to v TASR TV povedal publicista Juraj Hrabko.

Podľa Roberta Fica je otázne, kto prezidentke garantuje, že sa jej hlasovanie vo Vilniuse pretaví do konkrétnych rozhodnutí vo vláde alebo v parlamente, keďže s politickými stranami o svojom stanovisku nerokovala. Hlava štátu reagovala, že jej stanovisko prešlo štandardnou procedúrou na vláde.

Hrabko konštatoval, že prezidentka, ak by chcela, mohla svoje postoje konzultovať aj s politickými stranami, ale veľký význam by to nemalo. „Zahraničná politická línia Slovenska je dlhodobo nemenná a nateraz nie je dôvod pomýšľať na zmenu,“ tvrdí. „Je pravda, že tu máme dočasne poverenú vládu pani prezidentky Čaputovej bez dôvery parlamentu, ale to neznamená, že táto vláda nefunguje v súlade s ústavou,“ povedal Hrabko.

Dodal, že ak by neboli zlyhali strany bývalej vládnej koalície, mohli sme mať namiesto dočasnej vlády pod gesciou prezidentky štandardný vládny kabinet až do riadneho konca volebného obdobia.