ZÁZNAM: TK hnutia OĽaNO a strany Za ľudí
PREHRAŤ

ZÁZNAM: TK hnutia OĽaNO a strany Za ľudí

Pozrite si záznam.
Za ľudí v parlamente nepodporí navrhované zmeny k pediatrom
        Bratislava 7. septembra (TASR) - Poslanci strany Za ľudí v parlamente nepodporia navrhované zmeny k situácii s pediatrami. Skrátenie fungovania ambulantných pohotovostí ani zvyšovanie poplatkov za návštevu pohotovostí či urgentu podľa strany problém neriešia, naopak, môžu ho skomplikovať. Volá po systémových zmenách.
         "Zdravotné služby sa majú prispôsobovať pacientom, nielen zdravotníkom. Odkrajovanie zdravotných služieb nepomôže systému ani ľudom a môže podstatne prehĺbiť problém, znížiť dostupnosť zdravotných služieb a zhoršiť regionálne rozdiely na Slovensku," skonštatoval odborník strany na zdravotníctvo Obaidullah Mir.
        Mir podotkol, že urgenty či pohotovosti "zneužívajú" najmä ľudia, ktorí majú problém dostať sa k bežnému lekárovi. Treba preto podľa neho zabrániť turistike v zdravotníctve. Druhou skupinou sú tzv. "špekulanti", ktorí podľa neho so zneužívaním urgentov neprestanú ani po zvýšení poplatkov.
        Situáciu by podľa strany mali riešiť zdravotné poisťovne. "Majú možnosti, vidia v systéme, ktorý pacient zneužíva pohotovosť," uviedol. Podľa strany by tiež poisťovne mali zriadiť telefonické centrá, kde by pacientom poradili, na koho sa obrátiť. Mohli by mu tiež pomôcť nájsť vhodný termín.
        Za ľudí považuje za dôležité odpolitizovať zdravotníctvo a plánovať zmeny na dlhší čas. Riešenie vidí napríklad v odstraňovaní byrokracie či podpore rezidenčného programu. Odporúča aj umožniť slúžiť na pohotovostiach aj ďalším lekárskym odbornostiam.
        Skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí prináša návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci o nej mali rokovať na štvrtkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktorú sa nepodarilo otvoriť. Opäť sa ju pokúsia otvoriť v piatok (8. 9.). Na schválenie zmien vyzýva Výbor Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti i Slovenská lekárska komora.