ZÁZNAM: Zákon o evidencii tržieb porušilo počas leta 57 % kontrolovaných prevádzok
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Zákon o evidencii tržieb porušilo počas leta 57 % kontrolovaných prevádzok

Pozrite si záznam.

Bratislava 25. septembra (TASR) - Finančná správa počas letnej kontrolnej akcie Horúce leto 2, zameranej na kontrolu dodržiavania zákona o používaní elektronických pokladníc, uskutočnila spolu 1294 kontrolných nákupov. Porušenie zákona zistila v 736 prípadoch, čo predstavovalo 57 % kontrolovaných prevádzok. Uložili za to sankcie v súhrnnej výške 180.010 eur. Informoval o tom v pondelok na tlačovej konferencii prezident finančnej správy Jiří Žežulka.
        "Vyhlásili sme špecializovanú kontrolnú akciu, ktorá sa zamerala na kontrolu dodržiavania zákona v sezónnych prevádzkach ako hudobné festivaly, trhy, bary, reštaurácie, kúpaliská. Všetko, s čím sa stretávame v letnej sezóne," priblížil Žežulka s tým, že najčastejším porušením zákona bolo neevidovanie tržieb.
        "Najviac porušení bolo zistených v Prešovskom kraji, a to až 129 prípadov. Podielovo najviac porušení bolo opäť v Prešovskom kraji a Košickom kraji, zistenia boli až 71 a 80 % z celkového počtu kontrol," vyčíslil generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Rastislav Gábik. Naopak, najnižší podiel porušení zákona bol v Bratislavskom kraji, okolo 40 %.
        Finančná správa si porovnáva aj to, ako sa vyvíjali tržby pred a po kontrole, v časovom rozpätí 21 dní. "Tržby po našich kontrolách sa zvýšili o 10 % v prípade všetkých subjektov. Tam, kde sme zistili porušenie, sa tržby po kontrole zvýšili až o 27 %. Minimálne z tohto krátkodobého hľadiska má naša činnosť efekt na správanie podnikateľských subjektov a vývoj ich tržieb," zdôraznil Gábik.
        Na porovnanie, minulý rok počas rovnakej kontrolnej akcie finančná správa preverila spolu 768 pokladníc. Porušenie zákona zistila v 425 prípadoch. Celková výška uložených pokút vtedy dosiahla 123.196 eur. "Podiel porušení bol približne na rovnakej úrovni ako tento rok 55 %," doplnil Gábik.
        Finančná správa v súvislosti s výsledkami kontrolnej akcie opätovne apeluje na občanov, aby si za svoje nákupy pýtali pokladničné doklady. Nevydaním dokladu si totiž niektorí podnikatelia krátia tržby a tým si znižujú svoju daňovú povinnosť. "Krátenie tržieb je neférové aj z pohľadu daňovej spravodlivosti, nakoľko takíto podnikatelia majú nezaslúženú konkurenčnú výhodu oproti poctivým podnikateľom, a tým deformujú podnikateľské prostredie," zdôraznil Žežulka.
        Ak sa občania stretnú s vydávaním neúplných alebo falošných pokladničných dokladov, túto skutočnosť môžu ohlásiť finančnej správe na emailovú adresu pokladnica@financnasprava.sk.