JARJABEK: Koalícia a opozícia sa dohodla, chceme slušnejší parlament
PREHRAŤ

JARJABEK: Koalícia a opozícia sa dohodla, chceme slušnejší parlament

Za stranu „v karanténe“ považuje hnutie Slovensko, ktoré je dnes podľa neho izolované a o spoluprácu s ním nemá záujem koalícia, ani ostatné opozičné strany.

Bratislava 17. decembra (Teraz.sk) – Koaličné aj opozičné strany sa na poslaneckom grémiu dohodli na potrebe zvýšenia slušnosti pri parlamentnej práci a v týchto dňoch kreujú skupinu poslancov, ktorá by mala začať rokovania o príprave Etického kódexu poslanca Národnej rady (NR) SR. V TASR TV to povedal podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD Dušan Jarjabek.

Dodal, že absolútnu väčšinu parlamentných excesov spôsobujú možno traja – štyria jednotlivci, problémy sa objavovali pred parlamentnými voľbami, ale pokračujú aj v novom parlamente po nich. „Všetci cítime potrebu, že by mal vzniknúť etický kódex. V tom grémiu boli zastúpené všetky strany, dokonca aj tá, ktorá je v karanténe, a nikto nič nemal proti tomu, aby ten kódex existoval,“ povedal Jarjabek.

Za stranu „v karanténe“ považuje hnutie Slovensko, ktoré je dnes podľa neho izolované a o spoluprácu s ním nemá záujem koalícia, ani ostatné opozičné strany.

Etický kódex by mal podľa Jarjabka dopĺňať zákon o rokovacom poriadku NR SR a definovať hranice etického a neetického správania poslanca. Každá strana z grémia má podľa Jarjabka nominovať jedného človeka do skupiny, ktorá začne rozhovory o príprave kódexu. „Za našu stranu mám tú česť byť delegovaný do tohto prípravného výboru ja. Nie je to jednoduchá vec,“ konštatoval Jarjabek.

Bude podľa neho potrebné definovať okruh etických otázok, ktoré bude kódex riešiť, vyriešiť otázku sankcií, aj toho, kto bude kompetentný na základe tohto kódexu postupovať pri riešení konkrétnych problémov. „Kódex by mal byť potom prijatý čo najširšou väčšinou, najlepšie ústavnou," povedal Jarjabek.

Náš parlament podľa neho dlhodobo v Európe vynikal svojou otvorenosťou, čo sa však začalo zneužívať. „Ako slušný človek nerátate s tými neslušnými. Ale je lepšie sa pripraviť aj na situácie, ktoré možno nikdy nenastanú,“ poznamenal Jarjabek. „Slušné správanie je možno aj trošku nudné. Ale ide napríklad o to, aby tam neboli tie hrozné urážky, na ktoré ani nechcete reagovať,“ dodal podpredseda poslaneckého klubu Smeru-SD.

Osobne napríklad považuje za neetické správanie poslanca aj to, ak naruší tlačovú konferenciu inej strany, alebo sa snaží nasilu vstúpiť do rozhovoru, ktorý robia novinári s konkurenčným politikom. „Keď vy robíte rozhovor, ja vám určite nebudem skákať do reči a narúšať ten rozhovor. Ale tu niektorí, túžiaci po zviditeľnení, dokonca narúšali tlačovky,“ pripomenul Jarjabek.

Poslednú novelu rokovacieho poriadku podľa Jarjabka schválil parlament v minulom volebnom období, okrem iného vďaka nej pribudol inštitút parlamentnej stráže. Tá má slúžiť ako posledný prostriedok riešenia situácie, ak poslanec nerešpektuje upozornenia predsedajúceho schôdze. „Je tu aj ostraha, ktorá môže poslanca za kultivovaných podmienok vyviesť zo sály. Preruší sa schôdza, vypnú sa kamery, všetko sa udeje v neverejnej časti parlamentu,“ konštatuje Jarjabek.

Problémy so správaním podľa neho nemali v minulosti iba poslanci, ale aj iné osoby prítomné v budove. „Bol tam napríklad pokus o hodenie stoličky do poslancov z balkóna. Preto sa tam spravila zábrana a strážna služba dostala nové inštrukcie,“ spomína Jarjabek.