MARUŠIAK: V Poľsku je stav dvojvládia a vysoká polarizácia spoločnosti
PREHRAŤ

MARUŠIAK: V Poľsku je stav dvojvládia a vysoká polarizácia spoločnosti

Prezident vetoval prvý návrh rozpočtu, môže vetovať aj druhý a paralýza spoločnosti bude pokračovať, povedal v TASR TV politológ SAV Juraj Marušiak.

Bratislava 3. januára (Teraz.sk) – Nová poľská vládna koalícia nevie bez dohody s prezidentom Andrzejom Dudom presadiť novú legislatívu, keďže v dolnej komore parlamentu, Sejme, nedisponuje dostatočnou väčšinou na to, aby dokázala prelomiť jeho veto. Prezident je však blízky aktuálne opozičnej strane Právo a spravodlivosť (PiS) a politickému premosteniu patovej situácie bráni vysoká polarizácia poľskej politickej scény, aj celej spoločnosti. V TASR TV to povedal politológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Marušiak.

Nová vládna koalícia pod vedením bývalého predsedu Európskej Rady Donalda Tuska podľa Marušiaka avizovala už pred voľbami veľké zmeny tak v oblasti kontroverznej súdnej reformy, ako aj verejnoprávnych médií. Na prelomenie prezidentského veta by však potrebovala dvojtretinovú väčšinu poslancov, ktorú v tejto chvíli nemá. „V Poľsku bude fungovať napriek volebnému výsledku niečo na spôsob dvojvládia,“ konštatuje Marušiak.

Viac čítajte tu.