ZÁZNAM: M. Šutaj Eštok: Od nástupu nového riaditeľa ÚIS prišlo k reorganizácii inšpekcie
PREHRAŤ

ZÁZNAM: M. Šutaj Eštok: Od nástupu nového riaditeľa ÚIS prišlo k reorganizácii inšpekcie

Pozrite si záznam.

Bratislava 18. apríla (TASR) - Od nástupu nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) prišlo k reorganizácii inšpekcie a mnohým personálnym zmenám. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
        "Som rád, že od nástupu nového riaditeľa ÚIS mohlo dôjsť k reorganizácii ÚIS a mnohým personálnym výmenám, ktoré boli nevyhnutné," povedal minister. Zmeny mali podľa ministra prispieť k ukončeniu vojny v bezpečnostných zložkách. Priblížil, že ÚIS sa zameral aj na oblasti prevencie a analytickej činnosti.
        V minulosti podľa neho primárne zlyhávali vedúci pracovníci inšpekcie a tá si neplnila svoje povinnosti spočívajúce vo vyšetrovaní podozrení z potenciálnej trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru. "Namiesto toho ÚIS kryl ľudí, ktorí tu vytvárali to, že Slovensko nebolo právnym štátom v rokoch 2020 až 2024," zdôraznil. Politickú zodpovednosť za to podľa neho nesú minulé vlády.
        "Po príchode na tento úrad a vyhodnotení niektorých štatistických ukazovateľov trestného konania alebo operatívno-pátracej činnosti som zistil veľké nedostatky a bolo mi jasné, že tento útvar treba naštartovať a sfunkčniť," povedal riaditeľ ÚIS Branislav Zurian. V prvom rade išlo podľa jeho slov o personálnu stabilizáciu a vytvorenie vhodných pracovných podmienok. Priblížil, že výročná správa o činnosti úradu za rok 2023 bude zverejnená na webe Ministerstva vnútra SR.
        Zo správy podľa Zuriana vyplýva zhoršenie kvality vyšetrovania i neprideľovanie spisov. "Veľa spisov bolo vrátených na doplnenie," podotkol. Tvrdil, že sa malo nezákonným spôsobom manipulovať s utajovanými skutočnosťami. "Všetky tieto veci sú riešené ďalej, niektoré sú v trestnom konaní," doplnil.
        Reorganizácia úradu podľa neho spočívala aj v opätovnom zavedení odborov tak, ako fungovali v minulosti. "Riaditeľ odboru má plnú kompetenciu za chod tohto odboru, je zodpovedný za riadenie a kontrolnú činnosť tohto odboru," dodal Zurian, ktorý vedie ÚIS od začiatku novembra 2023.