ZÁZNAM: SMER-SD: I. Matovič spáchal daňový podvod, nech sa vzdá mandátu
PREHRAŤ

ZÁZNAM: SMER-SD: I. Matovič spáchal daňový podvod, nech sa vzdá mandátu

Pozrite si záznam.

Bratislava 20. apríla (TASR) - Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič v minulosti spáchal daňový podvod, a preto by sa mal vzdať poslaneckého mandátu. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásili predseda Mandátového a imunitného výboru NR SR Richard Raši (Smer-SD) a podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Dušan Jarjabek.

"Skutok sa stal. Igor Matovič naozaj spáchal daňové podvody, okradol štát a jeho podnikateľská minulosť ho definitívne dobieha. Informácie, ktoré sa objavili v médiách, sú závažné," povedal Raši a pripomenul, že Matovičovo protiprávne konanie sa týka rokov 2002 až 2004.

Raši zopakoval, že šéf OĽaNO-NOVA vtedy zakúpil tlačiarenský stroj na súčiastky, neodviedol DPH a polícia potvrdila, že spáchal trestný čin. "Kúpil ho za účelom ďalšieho predaja, ale dovtedy ho dva roky používal a neodviedol daň vo výške minimálne 70.000 eur," podotkol Raši s dôvetkom, že Matovič je teraz odvážny a hovorí, že rozhodnutie orgánov môže preskúmať len súd. "Je si je vedomý, že skutky sú už premlčané. Ale napriek tomu spáchal daňový podvod a nemôže vystupovať ako morálna autorita," zdôraznil Raši.

Šéf mandátového výboru poukázal aj na dnes medializovaný prípad, ktorý priniesol denník Plus jeden deň. Ten s odvolaním sa na vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) informoval, že Matovič zneužil svoju matku Máriu, aby si znížil základ dane. Predseda OĽaNO-NOVA si v roku 2004 vyúčtoval výdavky za používanie auta v hodnote takmer 63.000 eur. Podľa uznesenia však daňový úrad Matovičovej firme výdavky neuznal, keďže nepredložil žiadne podklady. Líder OĽaNO-NOVA to dôvodil tým, že doklady o nákupe pohonných hmôt nemôže predložiť, lebo auto používala jeho matka a tá mu účty nedala. Matovič podľa denníka dodatočne doplnil potvrdenie, že auto mala používať jeho matka, šoféroval on a matka bola spolujazdcom.

Raši zdôraznil, že za jediný rok 2004 Matovič s matkou prejazdili viac ako 220.000 kilometrov, čo je za deň viac ako 600 kilometrov. "Kým my sme mali štedrovečernú večeru, Veľkú noc, Matovič jazdil, jazdil a jazdil. Jediný, kto by to dokázal, by bol Forrest Gump. Je to exemplárny prípad, ako sa dá okradnúť štát. Čerešničkou na torte je, že v roku 2004 najazdil 220.000 kilometrov, ale v roku 2008 mal tachometer tohto auta iba 128.000 kilometrov. A v roku 2014, keď bolo auto predávané, malo najazdených len niečo vyše 200.000 kilometrov. Buď spáchal trestný čin daňového podvodu alebo stočil kilometre," myslí si Raši.

Ako predseda výboru chce preto požiadať NAKA o poskytnutie všetkých údajov, aj tých, ktoré sú anonymizované. "Potom budeme ako výbor konať. Lebo človek, ktorý spáchal trestné činy, by tu nemal medzi nami vôbec byť," dodal Raši.

Jarjabek je presvedčený, že reakcia na Matovičove konanie musí byť tvrdá. "Z tzv. morálnej autority sa stalo morálne bahno. On moralizuje celú spoločnosť a v rámci svojho klamstva sa neštíti ničoho. Vyzývam preto Igora Matoviča, aby sa vzdal poslaneckého mandátu, lebo sú na to dôvody, ktoré vychádzajú v tlači. On nemá čo hľadať v slovenskom parlamente," uzavrel.

Matovič minulý týždeň vyhlásil, že nechce byť chránený žiadnym premlčaním a žiada, aby mu bolo vznesené obvinenie. Chce tým dostať možnosť brániť sa na súde. "Len súd dokazuje, kto spáchal trestný čin a kto nespáchal. Vzneste mi obvinenie, ja sa chcem brániť niekde na súde," povedal s tým, že zastavením trestného stíhania mu to bolo znemožnené.

Líder OĽaNO-NOVA poukázal na to, že počas svojho podnikania zaplatil na daniach sumu približne 500 miliónov slovenských korún, čo je zhruba 16,5 milióna eur. "70.000 eur je položka, o ktorej uznesenie hovorí," upozornil s tým, že ide o zjavný nepomer. Podľa neho len hlupák môže uveriť skorumpovaným ľuďom, ktorí vedú Slovensko, že daňový podvodník je Matovič. Informácia o inom stave tachometra je pre neho nová. "Nemám si to ako preveriť," povedal podľa Plus jeden deň.