ZÁZNAM: Brífing exministerky vnútra D. Sakovej
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Brífing exministerky vnútra D. Sakovej

Pozrite si záznam.

NRSR: Brannobezpečnostný výbor k prípadu M. Lučanského bude vo štvrtok (2)


      Bratislava 4. januára (TASR) - Zasadnutie členov Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť k okolnostiam zranenia a úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského bude vo štvrtok (7. 1.) od 12.00 h. Informáciu o zvolaní výboru zverejnili na webe parlamentu. Iniciovanie výboru avizovala jeho členka a exministerka vnútra Denisa Saková (nezaradená).
      Poslanci, ktorí požiadali o zvolanie výboru, chcú vysvetlenia k dodržiavaniu práv Lučanského vo väzbe, "okolnosti jeho predošlého zranenia a jeho úmrtia, a k postupu kompetentných orgánov činných v trestnom konaní a Ústavu na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Prešove".
      Saková pre TASR uviedla, že o účasť na výbore požiadali ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí), takisto osobu poverenú vedením Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a riaditeľa Ústavu pre výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Prešove Norberta Kundráka. "Budeme žiadať zároveň o predloženie podkladov a faktov jednak k opodstatnenosti väzby, ako aj typu väzby, k dodržiavaniu práv generála Lučanského vo väzbe, k mnohým nezrovnalostiam okolo zranenia a úmrtia generála Lučanského," uviedla poslankyňa pre TASR. Ministerka spravodlivosti v pondelok potvrdila, že sa na výbore zúčastní.
      Saková ešte minulý týždeň avizovala, že chce požiadať aj o poskytnutie kamerových záznamov z väzničnej chodby, a tiež o zdokladovanie kompletných zdravotných záznamov.
      Bývalý policajný prezident Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým vo väzbe pokúsil o samovraždu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) oznámila, že zriadi širokú komisiu na prešetrenie prípadu. Generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan odstúpil v súvislosti s pokusom Lučanského o samovraždu zo svojej funkcie.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TASR.TV vo svojom tablete alebo telefóne

TASR TV Android Android TASR TV iOS iPhone/iPad