ZÁZNAM: TK Ministerstva zdravotníctva
PREHRAŤ

ZÁZNAM: TK Ministerstva zdravotníctva

Pozrite si záznam.

E. Heger: Z úloh, ktoré vzišli zo stretnutia premiéra a vedcov, je 17 splnených


      Bratislava 23. marca (TASR) – Z úloh, na ktorých sa pred časom dohodli premiér Igor Matovič (OĽANO) a slovenskí vedci, je už 17 z nich splnených. V utorok to povedal minister financií Eduard Heger (OĽANO) dočasne poverený vedením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR s tým, že 11 ďalších úloh je v procese riešenia.
      Za splnené považuje napríklad zrušenie výnimky na vychádzku do prírody mimo okresu. V prípade obyvateľov mesta Bratislava s možnosťou vychádzok v rámci kraja a v prípade obyvateľov mesta Košice s možnosťou vychádzok aj do okresu Košice-okolie, či napríklad obmedzenie platnosti všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania na čas od 5.00 do 20.00 h.
      Patrí sem napríklad tiež sprísnenie kontrol prechodu štátnych hraníc a registrácie v aplikácii e-hranica alebo aj urýchlenie spustenia sekvenovania minimálne 500 náhodne vybraných pozitívnych vzoriek týždenne či realizáciu sekvenovania pozitívnych vzoriek z osôb, ktoré pricestovali z rizikových oblastí v zahraničí a ďalšie.
      Medzi tie, na ktorých sa ešte pracuje, patria napríklad distribúcia testov na samotestovanie do domácnosti či zavedenie e-karantény do konca apríla.
      Predseda vlády spolu s vedcami a odborníkmi spoločne diskutovali na Úrade vlády SR o riešení situácie s ochorením COVID-19 ešte koncom februára. Hovoril o mimoriadne plodnej, vecnej a konštruktívnej debate. Podporu opatrení chcel nájsť naprieč politickým spektrom a tiež u prezidentky SR Zuzany Čaputovej.