ZÁZNAM: Verejná manifestácia Za očkované Slovensko
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Verejná manifestácia Za očkované Slovensko

Pozrite si záznam.

Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný


      Bratislava 30. júla (TASR) - Priebeh piatkových zhromaždení v Bratislave bol pokojný. Polícia doposiaľ nezaznamenala prípady narušenia poriadku. Situáciu v hlavnom meste aj naďalej monitoruje. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.  
      V piatok sa znova konal protest na Hodžovom námestí pred Prezidentským palácom. Zúčastnili sa na ňom desiatky ľudí. "Priebeh tohto zhromaždenia bol pokojný, bez prípadov výtržností alebo komplikácií v doprave," povedal Szeiff. Polícia iba zadržala muža, ktorý sa nahý a zjavne pod vplyvom alkoholu v popoludňajších hodinách kúpal vo fontáne. Ľudia protestujú na Hodžovom námestí od štvrtka rána (29. 7.) proti očkovaniu, pandemickým opatreniam i proti prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády i parlamentu.      
      Na bratislavskom Námestí slobody v piatok organizovalo mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) zhromaždenie na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. Zúčastnilo sa ho niekoľko stoviek ľudí. Odtiaľ policajti predviedli 70-ročného muža, ktorý nerešpektoval výzvu usporiadateľa a svojim hlučným správaním narúšal zhromaždenie. "Z rovnakého dôvodu bol z námestia predvedený ešte jeden muž," poznamenal Szeiff.
      Predsedníčka PS Irena Bihariová na zhromaždení poukázala, že čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým viac sa zvyšuje pravdepodobnosť odolnosti celej spoločnosti a tých, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať.
      Na začiatku sa na zhromaždenie pokúšali dostať demonštranti, ktorí sú proti očkovaniu. Vstup však organizátori povolili len zaočkovaným či otestovaným ľuďom. Bihariová sa ohradila voči tvrdeniam, že tvoria "kontratábor" antivaxerom.
      Polícia podľa Szeiffa počas oboch zhromaždení monitorovala bezpečnostnú situáciu a priebežne ju vyhodnocovala s prihliadnutím na ochranu zdravia.