ZÁZNAM: COVID automat nezvýhodňuje očkovaných a ohrozuje zimnú sezónu v SR
PREHRAŤ

ZÁZNAM: COVID automat nezvýhodňuje očkovaných a ohrozuje zimnú sezónu v SR

Pozrite si záznam.

Bratislava 4. novembra (TASR) - COVID automat znevýhodňuje gastroprevádzky a cestovný ruch neprimeraným spôsobom. Zatvorené hotely a reštaurácie, akvaparky, wellness v čiernych okresoch a nesplnené výhody pre viac ako 2,5 milióna očkovaných obyvateľov Slovenska ohrozujú už druhú domácu zimnú sezónu. Uviedol to na brífingu prezident ZCR SR Marek Harbuľák.
      Upozornil, že predstavitelia vlády prezentovali opatrenia v COVID automate ako cestu k slobode pre očkovaných. Napriek týmto sľubom viac ako 2,5 milióna očkovaných Slovákov nebude môcť navštevovať gastroprevádzky, ubytovať sa v hoteloch či penziónoch alebo využívať iné služby cestovného ruchu počas koncoročných sviatkov a zimnej sezóny na Slovensku. Sľubovanú slobodu a využívanie turistických služieb a relaxu však podľa neho majú možnosť absolvovať očkovaní Slováci v susednom Rakúsku, Maďarsku, Česku či Poľsku. Domáci podnikatelia v gastronómii a cestovnom ruchu právom poukazujú na neprimerané, ale predovšetkým na nelogické aktuálne opatrenia, ktoré ohrozujú ich podnikanie a živobytie.
      "Týmito opatreniami si strieľame do vlastnej nohy. Zbytočne prísne opatrenia a prijaté pravidlá u nás spôsobia, že očkovaní Slováci budú cestovať inde, za relaxom a lyžiarskych stredísk v susedných krajinách. Naše domáce zariadenia tak ostanú zatvorené, zamestnancom hrozí prepúšťanie a podnikateľom krach," uviedol Harbuľák.
      Podľa Lucie Blaškovej, riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, je mesiac november obdobím, keď si ľudia plánujú, kde strávia zimnú dovolenku či lyžovačku. "Preto považujeme za nevyhnutné, aby sa príslušné inštitúcie čo najskôr zaoberali návrhmi na uvoľnenie opatrení pre očkovaných ľudí v čiernych okresoch," poznamenala Blašková.
      "Očakávame, že vláda v najbližších dňoch upraví a schváli zmeny v COVID automate, pričom bude jasne komunikovať prijaté opatrenia, ktoré umožnia fungovanie gastroprevádzok a ubytovacích zariadení pre očkované osoby. V opačnom prípade nám hrozí, že už v poradí druhá zimná sezóna aj napriek fungujúcim lanovkám nebude. Kým domáci turisti zachraňovali cestovný ruch počas leta, v zime sa môže stať, že aj to málo domácich turistov strávi lyžovačky a dovolenky v zahraničí," doplnila Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.
      Podnikatelia v cestovnom ruchu a gastronómii majú podľa ZCR SR ohrozené podnikanie a živobytie a sú sklamaní z prístupu vlády k riešeniu ich požiadaviek. Tento fakt môže mať za následok rezignáciu pri dodržiavaní prijatých opatrení, ale aj nárast šedej ekonomiky.            
      Zvýhodnenie očkovaných obyvateľov a zmena opatrení je podľa ZCR spôsob, ako predísť negatívnym prejavom a zvýšiť motiváciu obyvateľstva k očkovaniu. Výrazne tak môže pomôcť domácemu cestovnému ruchu a celkovo slovenskej ekonomike, pretože väčšina slovenských turistov by počas nadchádzajúcej zimy dala prednosť bezpečným domácim pobytom v slovenských rezortoch, predovšetkým cez vianočné sviatky a Silvestra.