ZÁZNAM: V. Remišová: Strategický plán pre vedu a výskum počíta so zásadnými reformami
PREHRAŤ

ZÁZNAM: V. Remišová: Strategický plán pre vedu a výskum počíta so zásadnými reformami

Pozrite si záznam.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Nový strategický plán pre vedu a výskum počíta so zásadnými reformami. Stratégiu inteligentnej špecializácie potrebovalo Slovensko vypracovať, aby mohlo čerpať 1,3 miliardy eur z nových eurofondov. Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) po stredajšom rokovaní vlády, počas ktorého kabinet schválil Stratégiu výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR na roky 2021 - 2027.
      Podľa ministerky bola oblasť vedy, výskumu a inovácií na Slovensku dlhodobo zanedbávaná, preto v inovačnej ekonomike Slovensku ušiel vlak. Stratégia môže umožniť Slovensku čerpať eurofondy v tejto oblasti, najskôr ju však posúdi Európska komisia (EK).
      "Ak chceme byť úspešní, nemôžeme byť už iba montážnou dielňou vyspelých zahraničných firiem, ale inovatívne riešenia a technológie musia vznikať priamo na Slovensku," vyhlásila Remišová s tým, že stratégia môže pomôcť riešiť aj odliv mozgov.
      Cieľom schválenej stratégie je podľa Remišovej rezortu podporiť systémové zmeny, ktoré brzdia inovačný potenciál Slovenska, a podporiť prioritné oblasti, v ktorých majú slovenská veda, výskum a inovácie najväčší potenciál.
      Doménami inteligentnej špecializácie Slovenska podľa stratégie majú byť napríklad inovatívny priemysel, mobilita, digitálna transformácia, zdravá spoločnosť a zdravé potraviny.
      Perspektívnou oblasťou slovenských inovácií je podľa rezortu informatizácie napríklad tvorba batériových systémov pre elektromobilitu, robotických zariadení, komponentov pre satelitné systémy, inovatívne riešenia a dizajn v automobilovom priemysle a doprave. Významnú časť inovácií v oblasti informačných technológií predstavujú biometrické technológie či navigačné systémy, slovenské firmy sú tiež aktívne v oblasti smart riešení pre mestá, v kreatívnom priemysle, hrách a 3D animáciách, technológiách využívajúcich rozšírenú realitu, diagnostike rakoviny a ďalších civilizačných chorôb.
      "Tieto naše silné stránky a príležitosti musíme naplno využiť. Slovensko už neraz ukázalo, že má kvalitných odborníkov a inovátorov, ktorí však potrebujú systémovú podporu zo strany štátu," podotkla Remišová s tým, že strategickým cieľom súčasnej, ale i budúcich vlád musí byť ekonomická transformácia Slovenska, ktorá prinesie hospodársky rast založený na špičkovom výskume a inováciách. "Slovenským podnikom tak zabezpečí konkurencieschopnosť na globálnom trhu a ľuďom dobre platené pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou," uzavrela Remišová.