ZÁZNAM: I. Matovič: Mestá a obce dostanú v tomto aj v budúcom roku viac, ako plánovali
PREHRAŤ

ZÁZNAM: I. Matovič: Mestá a obce dostanú v tomto aj v budúcom roku viac, ako plánovali

Pozrite si záznam.

Bratislava 30. júna (TASR) – Napriek prijatiu rodinného balíčka, ktorý zvyšuje daňový bonus a znižuje tak výšku podielových daní pre obce a mestá, dostanú samosprávy viac peňazí, ako plánoval rozpočet. Vo štvrtok to po predstavení aktuálnej daňovej prognózy povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO).
      Rast príjmov samospráv vyplýva z odhadu rastu výberu dane z príjmu na tento aj na budúci rok. "V skutočnosti podľa tejto daňovej prognózy, ktorá bola zverejnená, dostanú aj po aplikácii vyššieho daňového bonusu od 1. júla približne o 150 miliónov eur viac," povedal Matovič. Na tento rok rozpočet ráta s príjmami samospráv z podielových daní vo výške 3,442 miliardy eur a podľa aktuálnej prognózy by to malo byť 3,596 miliardy eur.
      V budúcom roku bude podľa Matoviča situácia obdobná, i keď kladný rozdiel príjmov samospráv oproti rozpočtu bude o niečo nižší. "Stále je to plus 74 miliónov," priblížil Matovič. V budúcom roku by mali samosprávy dostať spolu 3,76 miliardy eur. "Myslím, že to je veľmi dobrá správa pre všetkých zodpovedných starostov a primátorov," dodal Matovič.
      Podľa ministra preto nehrozí, že by samosprávy museli zvyšovať miestne dane a poplatky pre nedostatok financií. Poplatky podľa neho zvýši iba ten starosta a ten primátor, ktorý ich bude chcieť zvyšovať z iného dôvodu.