OSUSKÝ: Na Hitlerov rodný dom by nikto pamätnú tabuľu nevešal
PREHRAŤ

OSUSKÝ: Na Hitlerov rodný dom by nikto pamätnú tabuľu nevešal

Myslím si, že Lukašenko to bude hrať na oslabovku, ako celoživotný priaznivec hokeja bude vyhadzovať puky na zadný mantinel, povedal v Tablet.tv poslanec Peter Osuský (SaS).

Bratislava 30. septembra (Teraz.sk) - Novela zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému by podľa poslanca Petra Osuského (SaS) nebola potrebná, ak by samotné samosprávy dokázali kompetentne rozhodnúť o tom, ktorej osobnosti je vhodné postaviť sochu či pomenovať po nej ulicu a ktorej nie. „Skúsme si len predstaviť, že by niekto na Hitlerov rodný dom zavesil nejakú pamätnú dosku. Je nepredstaviteľné, že by toto prešlo a ešte by boli stíhaní tí, čo by tú dosku niečím poliali,“ povedal Osuský v diskusii na Tablet.tv.

Reagoval tým na kauzu busty Vasiľa Biľaka, ktorú postavili v jeho rodnej obci. „To bol taký vypuklý prípad. Odhliadnuc od pozývacieho listu, odhliadnuc od všetkého možného, čo má Vasiľ Biľak na rováši, máme aj Trestný zákon, ktorý v paragrafe 422 hovorí, že schvaľovanie, ospravedlňovanie a popieranie zločinov je trestné,“ upozornil Osuský.

„Podľa zdravého rozumu majú orgány činné v trestnom konaní v takom prípade konať ex offo. Inými slovami, prokurátor príslušný pre región, kde takúto sochu postavili, mal začať konať. Ale nekonal a tak došlo k tomu, že dvaja chlapi poliali ten pamätník farbou a tí boli potom súdení,“ dodal.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TASR.TV vo svojom tablete alebo telefóne

TASR TV Android Android TASR TV iOS iPhone/iPad