HORVÁTHOVÁ: Potrebujeme čo najviac chorých dostať domov do karantény
PREHRAŤ

HORVÁTHOVÁ: Potrebujeme čo najviac chorých dostať domov do karantény

Poslankyňa NRSR, prof. MuDr. Eva Horváthová (OĽaNO) pracuje ako alergologička v jednom z najväčších centier vo Viedni a zároveň prednáša na vysokej škole v Bratislave.

Bratislava 30. októbra (Teraz.sk) – Cieľom víkendového celoplošného testovania Slovenska antigénovými testami je v priebehu dvoch dní stiahnuť čo najviac pozitívnych ľudí do domácej karantény a odbremeniť tak do budúcnosti zdravotnícky systém, ktorý už dnes pracuje na hranici možností. V diskusii na TASR TV to povedala poslankyňa OĽaNO, prof. MUDr. Eva Horváthová.

„Chcela by som sa prihovoriť zdravotníkom, viem, akú majú ťažkú situáciu a ako neraz pracujú na doraz v nemocnici, aby každý zvážil či má ešte silu na to, aby prišiel testovať. A ak nájde v sebe rezervy, aby prišli a pomohli,“ povedala poslankyňa, ktorá popri prednášaní na vysokej škole sama pracuje ako lekárka vo veľkom alergocentre vo Viedni. Ako dobrovoľníčka sa zúčastnila už pilotného testovania pred týždňom v štyroch najviac postihnutých okresoch.

„Nakoniec, cieľom tejto aktivity je aj to, aby sme ich (zdravotníkov, pozn. Teraz.sk) odbremenili a nemali v budúcnosti tak veľa pacientov. Inak budeme musieť zavrieť krajinu. Treba sa prihlásiť cez formulár na stránke somzodpovedny.sk, alebo korona.gov.sk. Keď môžu aj na jeden deň alebo na pol dňa, aj to pomôže,“ zdôraznila Horváthová.

Dodala, že ak chceme ochrániť ekonomiku pred úplným a prísnym lockdownom a zároveň bojovať za každý jeden ohrozený život, musíme robiť preventívne kroky, akým je napríklad aj víkendové testovanie. „V súčasnosti nemáme cielenú liečbu, máme niektoré lieky, ktoré možno podávať pacientom, ale ich účinnosť je veľmi diskutabilná,“ povedala.

Viac čítajte tu.