J. FIGEĽ: Od Nového roka sú chrámy zavreté, ale čísla sú aj tak zlé
PREHRAŤ

J. FIGEĽ: Od Nového roka sú chrámy zavreté, ale čísla sú aj tak zlé

Štát by mal investovať do koprodukčnej výroby pandemickej vakcíny od niektorého svetového výrobcu priamo na Slovensku, povedal Figeľ v TASR TV.

Bratislava 10. marca (Teraz.sk) – Plošné testovanie antigénovými testami, vyhýbanie sa prísnemu lockdownu, keď to bolo potrebné a zároveň dlhodobé zakazovanie činností, ktoré by sa v primeranom rozsahu realizovať mohli, podľa predsedu Správnej rady Nadácie Antona Tunegu Jána Figeľa vedie k tomu, že protiepidemické opatrenia v praxi nezaberajú. „Od Nového roka sú chrámy zavreté, ale čísla sú zlé, ak nie priam svetovo najhoršie. Teda je niečo v konaní kompetentných chybné,“ povedal Figeľ v diskusii na TASR TV.

Tvrdí, že kľúčovou súčasťou prevencie je očkovanie a lieková politika štátu, ale v širšom ponímaní aj starosť o psychické zdravie a duchovný život občanov.

„Trvá to už tretí mesiac, čo sú znemožnené verejné bohoslužby. Podľa mňa ide o protiústavný stav. Ústava veľmi explicitne garantuje slobodu náboženského vyznania, ktorá má tak súkromnú, ako aj verejnú dimenziu vo forme bohoslužby, slúženia obradov a vyučovania,“ tvrdí Figeľ.

„Také striktné opatrenia, ako u nás, nie sú prijaté v žiadnom z okolitých štátov, v Poľsku, Maďarsku, Rakúsku dokonca ani v Česku,“ dodáva. Napríklad katedrála vo Viedni podľa neho obmedzila svoju kapacitu na maximálne dve stovky veriacich, ale verejné bohoslužby v nej prebiehajú naďalej.

Podľa Figeľa existuje mnoho spôsobov, ako zaistiť bezpečnosť prítomných. Je možné pri miestach na státie vyžadovať pre jedného človeka alebo rodinu najmenej 15 metrov štvorcových priestoru, znížiť kapacitu miest na sedenie, vyžadovať od ľudí ochranu respirátorom, prípadne požadovať pri vstupe certifikát o testovaní alebo očkovaní. „Možno by účasť takýchto osôb na obradoch počas Veľkej noci mohla byť signálom, že na očkovaní záleží,“ povedal Figeľ.

Viac čítajte tu.